Καλαμάτα- Διαγόρας 2-0: Βραζιλιάνικη …θύελλα χτύπησε στη Μεσσήνη

, Καλαμάτα- Διαγόρας 2-0: Βραζιλιάνικη …θύελλα χτύπησε στη Μεσσήνη

Τρίτη σερί νίκη για την Καλαμάτα, με γκολ από τους βραζιλιάνους Φελίπε, Μοζέρ στην …ανεμοδαρμένη Μεσσήνη – Κυριάρχησαν απόλυτα οι μελανόλευκοι που είχαν και δυο δοκάρια με τους Τάτο, Λουκίνα

Νίκη με βραζιλιάνικο χρώμα πήρε η Καλαμάτα απέναντι στον Διαγόρα για την 7η αγωνιστική της Super League 2. Με τέρματα των 23χρονων Βραζιλιάνων Φελίπε Χέμπερτ και Μάρκος Μοζέρ, οι μελανόλευκοι επιβλήθηκαν 2-0 του Διαγόρα στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης και επέστρεψαν επιτυχημένα στην δράση μετά την αναβολή της προηγούμενης εβδομάδας.

Οι μελανόλευκοι έφτασαν στην τρίτη σερί νίκη καθώς νίκησαν και τις άσχημες καιρικές συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθη το ματς και είχε συνέπεια την χαμηλή προσέλευση του κόσμου.

Οι Μεσσήνιοι κυριάρχησαν στο ματς και ξεκλείδωσαν την άμυνα των φιλοξενούμενων στο β’ μέρος με τα γκολ των Φελίπε (52’), Μαβινγκά (69’) ενώ είχαν και δυο δοκάρια με τον Τάτο (72’), Λουκίνα (90’).

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την ομάδα με συνταγή Εργοτέλη και μια αλλαγή στο αρχικό σχήμα καθώς ο Τάτος πήρε την θέση του Παυλίδη.

Την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, μπροστά τους ξεκίνησε ο Ματέους, στα άκρα οι Μοζέρ, Κωνσταντινόπουλος, στα χάφ Τάτος , Φελίπε, Τσαγκαλίδης και προωθημένος ο Μαρκόφσκι.

Η Καλαμάτα διάλεξε γήπεδο στο ξεκίνημα και απο τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεσή τους να εκμεταλλευτούν τον ευνοϊκό άνεμο.

Στο 6′ σουτ του Τσαγκαλίδη η μπάλα βρήκε στον Μπαστιάνο με τους μελανόλευκους να φωνάζουν για χέρι αλλά το διαιτητή Νταούλα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 9’ όταν σουτ του Τάτου μπλόκαρε ο Μπίντσης ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτ τους τελική στο 12’ όταν φάουλ του Σινκ δεν ανησύχησε τον Ταίρη.

Η Καλαμάτα πήρε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε εύκολα να πατήσει περιοχή καθώς ο Διαγόρας ήταν καλά στημένος και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με Κουϊρουκίδη και Μπαστιάνο.

Στο 23’ ο Τάτος δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 28’ οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν στην πρώτη τους αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Καρατάσιος αποχώρησε με πρόβλημα στην ωμοπλάτη και στην θέση του πέρασε ο Σάιμπερτ.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να απειλούν με σουτ απο τους Μπακαγιόκο (35’), Αναστασόπουλο (37’) που δεν βρήκαν στόχο ενώ στο 41′ σέντρα σουτ του Κωνσταντινόπουλου η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Mπίντζη. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη σουτ άουτ απο τον Αναστασόπουλο.

Γκολ με το ξεκίνημα

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα ξεκίνησε δυνατά και αφού προειδοποίησε με τον Φελίπε στο 50΄, μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Βραζιλιάνο επιθετικό δυο λεπτά μετά. Ο Μοζέρ έκανε προσπάθεια απ τα πλάγια, έδωσε στον 23χρονο συμπατριώτη του Φελίπε που επιχείρησε σέντρα σουτ με την μπάλα να παίρνει τροχιά στην εστία και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπίντση για το 1-1.

Μετά το γκολ ο Διαγόρας μη έχοντας επιλογές πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε την πρώτη καλή του προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο στο 61′ με σουτ του Κουϊρουκίδη. Ανεβάζοντας όμως στις γραμμές του έδωσε χώρο στους επιθετικούς της Καλαμάτας με τον Νίκο Αναστόπουλο να ρίχνει στο ματς και τον ταχύτατο Κόκκορη στο 64′.

Οι μελανόλευκοι έφυγαν στην αντεπίθεση στο 69′ με τον Μαρκόφσκι ο οποίος έπειτα από ατομική ενέργεια βρήκε τον Μόζερ που με σουτ από πλάγια θέση νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπίντση.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε εκεί με την Καλαμάτα να κυριαρχεί απόλυτα στην συνέχεια και να έχει μάλιστα και δύο δοκάρια. Το πρώτο στο 72′ με τον Τάτο να κάνει ατομική προσπάθεια και να περνά δυο αμυντικούς αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι και το δεύτερο με την συμπλήρωση 90′ αγώνα απο τον Λουκίνα που είχε περάσει αλλαγή.

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν με 10 καθώς αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Τσιαντούλας και ενώ είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Πλακάς (Δυτ. Αττικής) – Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Ψύχουλας (Βοιωτίας)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Τσαγκαλίδης (82’ Μαβινγκά), Ματέους (82’ Σκεντεράϊ), Τάτος, Φελίπε, Μαρκόφσκι (88’ Λουκίνας)

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντζης, Τόταλ, Σίνγκ (71′ Παραστρατίδης), Καρατάσιος (28′ λ.τρ. Σάιμπερτ), Ρουγκάλας, Μουμίν, Πίσπας (59′ Ραφαέλ), Λαμπίρης (71′ Τάτσης), Κουϊρουκίδης, Ζούνης, Μπαστιάνος