ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

, Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics)

Με τον Μπάκα να μην έχει αντίπαλο στην ρακέτα και χάρις σε ένα «ξέσπασμα» στην 4η περίοδο, η Καλαμάτα BC έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Πελασγού πριν από λίγο στην «Τέντα».

Το σύνολο του Παύλου Νώντα έκανε το «τρία στα τρία» στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ενώ αντίθετα η ομάδα του Πελασγού γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μετά από δυο νίκες.

Παρ’ ότι η καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 14-4 στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -2.

Μάλιστα, μέχρι το ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρίσκονταν κοντά στο σκορ και αντιδροούσαν στα ξεσπάσματα της Καλαμάτας, όμως στο τελευταίο 10λεπτο «μελανόλευκοι» με επιμέρους σκορ 22-10 «καθάρισαν» το ματς.

10λεπτα: 16-13, 30-28, 51-45, 73-55

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος-Ξηρόκωστας

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC: Ζύμπας 13 (2), Τζιλιάνος 8 (2), Μπούσι 14 (3), Βάκρινος 8, Μπάκας 24, Τσικούρης 4 Αρώνης 2 Αντωνόπουλος, Φραγγέας, Λαζαρακόπουλος, Μαθιόπουλος, Μανωλάκης

ΠΕΛΑΣΓΟΣ: Αλεξάκης 2, Πολυζωγόπουλος 8, Χριστογιαννόπουλος 8, Χρανιώτης 5, Δαλάτσης, Αγγελόπουλος 15 (3), Τσίρμπας 5 (1), Τόμπρος 12

, Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics) , Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics) , Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics) , Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics) , Καλαμάτα BC-Πελασγός 73-55: Κυριάρχησε ο Μπάκας, “ξέσπασε” στη 4η περίοδο (pics)