Καλαμάτα- Αστέρας Βλαχιώτη 1-1: Έβγαλε στοιχεία αλλά θέλει δουλειά…

, Καλαμάτα- Αστέρας Βλαχιώτη 1-1: Έβγαλε στοιχεία αλλά θέλει δουλειά…

“Κολλημένοι” με το 1-1 Καλαμάτα και Αστέρας Βλαχιώτη καθώς και το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσαν οι δύο ομάδες σε διάστημα τριών εβδομάδων έληξε με το ίδιο σκορ.

Η εικόνα ωστόσο του αγώνα στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας ήταν εντελώς διαφορετική από αυτήν της Μικρομάνης καθώς η Καλαμάτα αυτή τη φορά κυριάρχησε αν και έβγαλε κούραση απόρροια των τριών συνεχόμενων παιχνιδιών σε διάστημα μιας εβδομάδας.

Χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή της, έβγαλε κάποιες καλές φάσεις και έδειξε ότι θέλει ακόμη δουλειά για την έναρξη του πρωταθλήματος που προβλέπεται σε ένα μήνα.

Το παιχνίδι παίχτηκε επι της ουσίας στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Μάρτσεφ από λάθος της άμυνας για να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1 ο σταθερά καλός Νταούντ Μπουσμπίμπα.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε την ομάδα με δυο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Μολαϊκό καθώς κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Ταΐρης αντί του Αραμπατζή ενώ ξεκίνησε και ο Σουμπίνιο αντί του Ηλιόπουλου.

Η διάταξη δεν άλλαξε και στην άμυνα ξεκίνησαν από τα αριστερά οι Κωνσταντινόπουλος, Γκιοτά, Παπαγεωργίου, Μαβινγκά, τριάδα στο κέντρο οι Τριανταφυλλάκης, Ζαχαρόπουλος με τον Σουμπίνιο δεκάρι, Κερί δεξιά, Μοοσμπίμπα αριστερά και Φελίπε στην φουνταριστός.

Ο Γιώργος Βαζάκας από την άλλη ξεκίνησε την ενδεκάδα που είχε παρατάξει και στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων που είχε γίνει πριν από τρεις εβδομάδες στη Μικρομάνη.

Μετά από ένα χαλαρό πρώτο ημίωρο που πέρασε χωρίς υποψία φάσης η Μαύρη Θύελλα “ξύπνησε” την κερκίδα με έναν ωραίο συνδυασμό που ξεκίνησε από τον Παπαγεωργίου και η μπάλα πέρασε διαδοχικά από τους Κέρι, Μαβινγκά, Σουμπίνιο για να καταλήξει στο Φελίπε ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε την προβολή μπροστά από τον Παϊτέρη.

Στην αμέσως επόμενη φάση Καλαμάτα είχε μία ακόμη τελική με σουτ του Φελίπε που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Παϊτέρη χωρίς να τον ανησυχήσει.

Πέραν αυτού ουδέν και για τις δύο ομάδες σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε να προσφέρει τίποτα περισσότερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Αναστόπουλος έβαλε στο ματς τον 22χρονο Γάλλο Εβάν Σαλίν, ο οποίος δοκιμάζεται στην Μαύρη Θύελλα ενώ κάτω απο τα γκολπόστ βρέθηκε ο Αραμπατζής.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά καθώς ο Αστέρας Βλαχιώτη κατάφερε να αιφνιδιάσει την Καλαμάτα σε μία φάση στο 52ο λεπτό. Ο Σκεντεράι εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η άμυνα “κόλλησε” και ο Μάρτσεφ μπήκε και πλάσαρε εύστοχα τον Αραμπατζή.

Η αντίδραση της Μαύρης Θύελλας ήταν άμεση καθώς στο 56ο λεπτό ο Μπουσμπίμπα βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο συρτό σου έγραψε το 1-1.

Στο ματς πέρασαν και οι Παπατόλιος, Ηλιόπουλος, Γουέσλι, η Καλαμάτα πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε περισσότερο απειλητική αλλά χωρίς να κάνει την μεγάλη φάση.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία ήρθε από ένα στημένο όταν σε κόρνερ του Κέρι στο 73′ ο Γκιοατά βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε χαμηλά την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 85′ ο Παυλίδης, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, ελίχθηκε ωραία από αριστερά και έβγαλε στον Ηλιόπουλο που έπιασε μονοκόμματο σουτ με τον Φαρμάκη να αντιδρά σωστά και να διώχνει την μπάλα κόρνερ.

Καλαμάτα: Ταϊρης (46’ Αραμπατζής), Κωνσταντινόπουλος (46’ Σαλίν), Παπαγεωργίου (75’ Τσελεπίδης), Γκιοατά, Μαβινγκά (85’ Γκαλίτσιος), Ζαχαρόπουλος (86’ Καρούτης), Σουμπίνιο (58’ Ηλιόπουλος), Τριανταφυλλάκης (63’ Παπατόλιος), Κέρι (85’ Παυλίδης), Μπουσμπίμπα (75’ Μαρκόφσκι), Φελίπε (62Γουέσλι)

Αστέρας Βλαχιώτη:  Παϊτέρης, Ευαγγελιδης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Κομάντσι, Σκεντεράϊ, Βενάρδος, Καλέργης, Μάρτσεφ (11άδα), Φαρμάκης, Μπαρμπόσα, Παλιάτσος, Ζαϊμι, Ασημάκης, Κουρτέσης, Πέτσης, Ναλντάφ.