, Καλαμάτα- Ασπρόπυργος 2-2: Θρίλερ με Ράκιτς από μηχανής θεό και φωνές για διαιτησία

Ο ΣΕΡΒΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ 70’ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 77’ ΚΑΙ ΣΤΟ 92’, ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ 2-2- ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΚΟΛ ΟΦΣΑΙΝΤ Η ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ

Θρίλερ υπό βροχή στην Παραλία! Η Καλαμάτα παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 από τον Ασπρόπυργο και μάλιστα έμεινε με 10 παίκτες, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να φτάσει στο 2-2 με γκολ του Σέρβου Τζόρτζε Ράκιτς που πέρασε αλλαγή στο ματς στο 70ο λεπτό και βρήκε δίχτυα στο 77’ και το 92’!

Η Μαύρη Θύελλα μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει και στην ολική ανατροπή εάν ο διαιτητής Άγγελος Αγγελάκης έδινε το πέναλτι σε ανατροπή του Στέφαν Βουκμίροβιτς απο τον Κάκκο στο 93ό λεπτό, φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών απο τους Μεσσήνιους.

Η Καλαμάτα φωνάζει επίσης και για δυο ακόμα φάσεις, το γκολ με το οποίο προηγήθηκε ο Ασπρόπυργος αναφέροντας πως υπάρχει οφσάιντ καθώς και για ένα ακόμη πέναλτι σε χέρι του Ζώνα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σάκης Θεοδοσιάδης, στο ντεμπούτο του στον μελανόλευκο πάγκο, άφησε εκτός τον Λυμπέρη Στεργίδη που προερχόταν από τραυματισμό και στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε με τον τον Μανώλη Στεφανάκο κάτω από τα δοκάρια, τους Ιντζίδη, Μάκο στο κέντρο της άμυνας,δεξιά τον Τσουβαλτσίδη και αριστερά τον Τσουβαλτσίδη. Στον άξονα οι Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, δεξιά ο Καζβιρόπουλος, αριστερά ο Βουκμίροβιτς και ο Οσμάναγκιτς πίσω από τον Αλεξόπουλο.

Η Καλαμάτα μπήκε καλά στο ματς με τον Αλεξόπουλο να αγγίζει το γκολ μόλις στο 6΄λεπτό όταν έκανε την κεφαλιά από σέντρα του Βουκμίροβιτς, αλλά ο Παναγόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

Ο Ασπρόπυργος έδειξε από την αρχή διάθεση να περιμένει την Μαύρη Θύελλα και να προσπαθεί να βγεί στην κόντρα με τον Βασιλείου σε πρώτο χρόνο και τον Πίντο. Η τακτική του Βαζάκα απέδωσε στο ξεκίνημα με την Καλαμάτα να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει παρά μόνο με κάποιες εξάρσεις του Αλεξόπουλου.

Η πίεση της Καλαμάτας στα πρώτα λεπτά πέρασε χωρίς αποτέλεσμα και σα να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με ένα τυχερό στην δημιουργία του γκολ.

Ο Νικολάου πήρε διαδοχικές κόντρες σε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Πίντο που βρήκε τετ α τετ με τον Στεφανάκο πλασάροντας για το 0-1 στο 28’.

Το γκολ από το… πουθενά πάγωσε τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 34’ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Ζώνα με τον Άγγελο Αγγελάκη να δείχνει “παίζετε”, για να έρθει νέα ψυχρολουσία για τους Μεσσήνιους στην αμέσως επόμενη φάση.

Ο Βασιλείου έβγαλε την σέντρα και ο Σρέτσκοβιτς έκανε το 0-2 στο 35’ με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ανίκητο Παναγόπουλο να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ κεφαλιά του Τσουβαλτσίδη.

Κίνηση με Στεργίδη

Οι γηπεδούχοι είχαν βουνό ν’ ανέβουν στο μέρος και η πρώτη κίνηση του Θεοδοσιάδη ήταν να ρίξει στην μάχη τον Στεργίδη στη θέση του Τσουβαλτσίδη.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Ασπρόπυργο να είναι πίσω από την μπάλα και την Καλαμάτα να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με σουτ του Βουκμίροβιτς στο 52’, ο Θεοδοσιάδης συνέχισε ν’ ανακατεύει την τράπουλα και έριξε στην μάχη και τον Τζόκιτς αποσύροντας τον Ιντζίδη, με το ματς να παίζεται πλέον στο μισό γήπεδο.

Στο 68’ όλα φάνηκαν να τελειώνουν για την Μαύρη Θύελλα όταν ο Οσμάναγκιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έφυγε για τα αποδυτήρια με τον Θεοδοσιάδη να κάνει την καθοριστική- όπως αποδείχτηκε στην συνέχεια- κίνηση να ρίξει στο ματς τον Τζόρτζε Ράκιτς.

Η δικαίωση για τον Σέρβο-για τον οποίο τόση κουβέντα έχει γίνει το τελευταίο διάστημα- ήρθε στο 77’ όταν μετά απο σέντρα του Βουκμίροβιτς σηκώθηκε ψηλά και με κεφαλιά νίκησε τον Παναγόπουλο μειώνοντας σε 1-2.

Η Καλαμάτα πήρε τα πάνω της και ο κόσμος το έναυσμα που χρειαζόταν για να ξεκινήσει μέσα στην βροχή, την προσπάθεια για την μεγάλη ανατροπή.

Οι μελανόλευκοι έβγαλαν τεράστιο πάθος, αρνήθηκαν να συμβιβαστούν με το ενδεχόμενο 5ης σερί ήττας και τελικά δικαιώθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο τρομερός Βουκμίροβιτς έβγαλε νέα ασίστ για τον Ράκιτς που σημάδεψε και πάλι σωστά νικώντας τον Παναγόπουλο για το 2-2 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς!

Με το Αγγελάκη να έχει δείξει 4΄καθυστερήσεων το ματς παιζόταν ακόμη με τον Ασπρόπυργο να τα έχει χαμένα και την Καλαμάτα να έχει μπει στην περιοχή για την ανατροπή.

Στο 93’ ο Βουκμίροβιτς ελίχθηκε στην περιοχή, ο Ζώνας “φυλάχθηκε” να μην τον ανατρέψει αλλά ο Κάκκο τον βρήκε με τον διαιτητή Αγγελάκη να μην καταλογίζει παράβαση και στην συνέχεια να σφυρίζει τη λήξη με τους μελανόλευκους να διαμαρτύρονται έντονα.

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (46’ Στεργίδης), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης (58’ Τζόκιτς), Μπάμπης, Ζαχαρόπουλο, Οσμάναγκιτς, Αλεξόπουλος, Κασβιρόπουλος (70’ Ράκιτς), Βουκμίροβιτς

Ασπρόπυργος: Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Καμπούρης, Νικολάου, Γκατζολάρι (79’ Ζαχαρός), Κάκκο, Πίντο (57’ Σγκούρη), Σρέτσκοβιτς, Βασιλείου (59’ Νικολακάκης)