Καλαμάτα-Αιγάλεω 2-0: Ανάσταση στην κορυφή! (φωτο & βίντεο)

, Καλαμάτα-Αιγάλεω 2-0: Ανάσταση στην κορυφή! (φωτο & βίντεο)

Με γκολ στο τέλος από τους Φελίπε, Τριανταφυλλάκη, η Μαύρη Θύελλα επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας

ΠρόωρηΑνάσταση στην Παραλία για την Καλαμάτα. Η Μαύρη Θύελλα θα κάνει Πάσχα στην κορυφή της βαθμολογίας στην Football league καθώς επιβλήθηκε 2-0 του Αιγάλεω για την 8η αγωνιστική και εξαργύρωσε τα “δώρα” των υπόλοιπων, χθες αλλά και σήμερα, καθώς την ίδια ώρα η Καλλιθέα γνώριζε την ήττα με 1-0 στο Bόλο, για να περάσει μόνη πρώτη στo ρετιρέ της βαθμολογίας.

Η μελανόλευκη ομάδα βρέθηκε μπροστά στο φάσμα μιας ακόμη γκέλας στο Δημοτικό στάδιο αλλά οι δύο αλλαγές του Νίκου Αναστόπουλου , ο Φελίπε με τον Τριανταφυλλάκη βρήκαν τον τρόπο να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά και να οδηγήσουν την Μαύρη Θύελλα στο τέταρτο τρίποντο στη σεζόν.

Η Καλαμάτα σε ένα ακόμη ματς έδειξε εγκλωβισμένη σε ένα παιχνίδι κατοχής χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει καθαρές φάσεις. Απέναντι της βρέθηκε μία ομάδα που κατέβηκε ξεκάθαρα στημένη να πάρει αποτέλεσμα κάτι που κατάφερνε μέχρι το 87’ όταν ο Φελίπε με σουτ νίκησε τον εξαιρετικό Σικαλιά για να ολοκληρώσει τη νίκη των μελανόλευκων ο Τριανταφυλλάκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς στο Ελ Πάσο επαναφέροντας στο βασικό σχήμα τον Μπουσμπίμα και τον Νατσιόπουλο αντί των Αναστασόπουλου, Αλεξόπουλου.

Η άμυνα παρέμεινε ίδια με τον Ταΐρη κάτω απ τα γκολπόστ, τον Μαβινγκά δεξιά, τον Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο κεντρικό δίοδυμο. Στον άξονα οι Νατσιόπουλος, Παπατόλιος, στις πτέρυγες οι Μπουσμπίμπα, Κέρι και ο Παυλίδης πίσω απο τον Μαρκόφσκι.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και σε ένα τέμπο που βόλευε τις επιδιώξεις του Αιγάλεω. Η πρώτη καλή στιγμή μάλιστα ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 6ο λεπτό όταν μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Μπακαγιόκο η μπάλα έφτασε στον Μπαρμπαρούση ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Τσελεπίδης έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Η Καλαμάτα αδυνατούσε να βρει λύσεις τόσο από τις πτέρυγες όσο και από τον άξονα και ξόδεψε το πρώτο ημίωρο του αγώνα χωρίς να καταφέρει να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 35 όταν ο Μαρκόφσκι έπιασε κεφαλιά από κόρνερ του Κέρι αλλά ο Μαγκάκης έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να βρίσκουν λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και άγγιξαν το γκολ σε μία ακόμη φάση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Στο 43′ ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε σέντρα απ τα αριστερά, ο Μαρκόφσκι έσπασε την μπάλα στον Μπουσμπίμπα που έπιασε το σουτ αλλά ο Σικαλιάς έδιωξε.

Λειτούργησαν οι αλλαγές

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ρυθμό που ολοκληρώθηκε το πρώτο με την Καλαμάτα να αλλάζει τελικά ταχύτητα με τις αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Νίκος Αναστόπουλος στο 64ο λεπτό.

Οι Σουμπίνιο, Τριανταφυλλάκης, Αλεξόπουλος μπήκαν στο γήπεδο αυξάνοντας στην πίεση στην άμυνα του Αιγάλεω.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε στο ματς και ο Αναστασόπουλος με τον Φελίπε και ο πρώτος απείλησε με σουτ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ενώ ο Βραζιλιάνος βρήκε δίχτυα λίγο μετά!

Στο 87’ ο Φελίπε έκανε δυνατό σουτ η μπάλα κόντραρε στον Οικονομόπουλο που επιχειρούσε τάκλιν και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σικαλιά για το 1-0.

Η επισφράγιση τη μελανόλευκης νίκης ήρθε στο 92΄όταν ο Φελιπε σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά έβγαλα ωραία στον Τριανταφυλλάκη που απο το σημείο του πέναλτι πλάσαρε τον Σικαλιά για το 2-0.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας)

Βοηθοί: Τσιλίκας (Αιτ/νίας), Οικονόμου (Αχαΐας)

Κίτρινες: 39’ Μαβινγκά, 67’ Κωνσταντινόπουλος, 90+4’ Μπακαγιόκο – 42’ Σταματάκης, 80’ Τσιλιγγίρης, 90+4’ Σ. Βλάχος, 90+4’ Παπανικόλας, 90+5’ Οικονομόπουλος

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Νατσιόπουλος (66’ Σουμπίνιο), Παπατόλιος, Παυλίδης, Μπουσμπίμπα (66’ Τριανταφυλλάκης), Μαρκόφσκι, Κέρι (66’ Αλεξόπουλος)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Μαγκάκης (λ.τρ. 73’ Π. Βλάχος), Αναστασίου, Παπανικόλας, Οικονομόπουλος, Σπ. Βλάχος, Κασνέτση, Μαχαίρας (64’Λάσκαρης), Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μπαρμπαρούσης (86’ Τσίτσαρης).