Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2: Κάζο στην Παραλία (φώτο)

, Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2: Κάζο στην Παραλία (φώτο)

Κατώτερη των περιστάσεων σ’ ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι η Καλαμάτα γνώρισε την ήττα με 2-0 από το Αιγάλεω για την 24η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Super League 2.

Οι μελανόλευκοι παρουσίασαν κακό πρόσωπο και γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα από μία ομάδα που καιγόταν για τους βαθμούς αφού δίνει τη μάχη της παραμονής με την Προοδευτική, και το τρίποντο στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας μπορεί να αποδειχτεί χρυσάφι για τη συνέχεια.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Τσιλιγκίρη (33′) και Ραμίρες (62′), το Σίτι υποχρέωσε τη Μαύρη Θύελλα στην πρώτη ήττα της στο δεύτερο γύρο και δεύτερη εντός έδρας -μετά το διπλό της Κηφισιάς πριν από περίπου δύο μήνες-, με τους λιγοστούς οπαδούς στην κερκίδα να αποδοκιμάζουν ποδοσφαιριστές και διοικούντες, για την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα.

Η Καλαμάτα είχε μεν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να απειλεί επί της ουσίας τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν καλά στημένοι αμυντικά και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα όπως και έγινε. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι μελανόλευκοι παρότι πίσω στο σκορ δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε φάση με το Αιγάλεω να φεύγει χωρίς δυσκολία με το τρίποντο της νίκης.

Το παιχνίδι

Η Καλαμάτα είχε στο 14’ την πρώτη τελική στο ματς με σουτ του Αρναρέλλη που μπλόκαρε ο Σκαφίδας. Στο 23’ οι μελανόλευκοι φώναξαν για πέναλτι όταν ο Ρόβας βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα εντός περιοχής του Καμαρά με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της Καλαμάτας θεωρώντας ότι έκανε θέατρο.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και στο 26’ ο Καραγκούνης βρήκε με κάθετη τον Αρναρέλλη ο οποίος σούταρε στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το Αιγάλεω, που όλο αυτό το διάστημα είχε περιοριστεί σε καθαρά αμυντικό ρόλο, βρήκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 33ο λεπτό, την ώρα που έκαναν την εμφάνισή τους στο περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου περίπου 20 οπαδοί τους συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων, ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε φάουλ και νίκησε τον Μέντες γράφοντας το 0-1.

Η εξέλιξη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους που μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους δεν κατάφεραν να απειλήσουν ενώ η τελευταία φάση ανήκε στο Αιγάλεω με σουτ του Κολλά σε σώματα αμυντικών στο 44’.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ματέους πέρασε στο ματς αντί Λιποράσε με την Καλαμάτα να ξεκινά επιθετικά αλλά το Αιγάλεω να απειλεί στην κόντρα όταν ο Βλαχομήτρος σούταρε άουτ στο 57’.

Στο 60’ ήταν σειρά του Κουδούνη να φρεσκάρει την ομάδα του και στο γήπεδο πέρασαν οι Ραμίρες και Τσίτσαρης με τον Αργεντίνο στην πρώτη του επαφή να κάνει το 0-2!

Ο Τσιλιγκίρης έκλεψε από τον Μοζέρ και πάσαρε στον Ραμίρες που με σουτ από το ύψος της περιοχής την έστειλε στα δίχτυα στο 62ο λεπτό.

Ο Πασάς και ο Μπουλλάρι πέρασαν στη συνέχεια στις θέσεις των Τάτου και Λουπάνο και λίγο μετά οι Κωνσταντινόπουλος, Μαρκόφσκι αντί των Μοζέρ, Ρόβα, με την Καλαμάτα να μην μπορεί να απειλήσει και το Αιγάλεω να κρατάει με ευκολία το διπλό.

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Μoζέρ (71’ Κωνσταντινόπουλος), Λουπάνο (64’ Μπουλλάρι), Μπαξεβάνος, Λιποράσε (46’ Ματέους), Παπατόλιος, Καραγκούνης, Τάτος (64’ Πασάς), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης, Ρόβας (76’ Μαρκόφσκι)

Αιγάλεω (Κουδούνης): Σκαφίδας, Πεχλιβανόπουλος, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Καμαρά, Βλαχομήτρος (60’ Τσίτσαρης), Πολυχρόνης (90′ Καρατάσιος), Τσιλιγκίρης (90′ Παλτόγλου), Μπαστιάνος (60’ Ραμίρες), Κολλάς (67’ Σταματάκης).

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Αρμακόλας (Κυκλάδων), Μαυροκορδόπουλος (Αργολίδας)