Καλαμάτα- Αιγάλεω 0-1: Μία από τα ίδια…

, Καλαμάτα- Αιγάλεω 0-1: Μία από τα ίδια…

Σε ένα ακόμη παιχνίδι και παρά τις αλλαγές στο ρόστερ, η Καλαμάτα παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενομένου και γνώρισε την ήττα από το Αιγάλεω με 0-1, ξεκινώντας με το… αριστερό το 2020 και τον δεύτερο γύρο στο πρωτάθλημα της Football League.

Οι φιλοξενούμενοι στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας,  άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, με την Καλαμάτα να μην μπορεί να βρει απάντηση στο υπόλοιπο διάστημα και να υποχρεώνεται στην τέταρτη φετινή εντός έδρας ήττα.

Η μεσσηνιακή ομάδα παρουσίασε πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο ιδιαίτερα επιθετικά, καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει την εστία του Σικαλιά με το Αιγάλεω να φτάνει σε ένα άνετο διπλό που το φέρνει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Καλαμάτα ήταν ασύνδετη και στηρίχθηκε κυρίως σε κάποιες ατομικές εξάρσεις των ποδοσφαιριστών της. Έδειξε πως θα χρειαστεί χρόνο να γίνει και πάλι ομάδα με τις νέες προσθήκες που έχουν γίνει,  αλλά πλέον τα χρονικά περιθώρια έχουν στενέψει αρκετά.

Πέντε νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε την Μαύρη Θύελλα με πέντε νέα πρόσωπα καθώς θέση στην 11άδα πήραν οι Πανάγου, Τριποτσέρης, Τόλι, Ηλιόπουλος και Νατσιόπουλος.

Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Θανάσης Πάντος, την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Πανάγου, Καντούτσης, Τριποτσέρης, Κωνσταντινόπουλος, στον άξονα αγωνίστηκαν Ζαχαρόπουλος, Τόλι, δεξιά ο Στεργίδης, αριστερά ο Ηλιόπουλος και ο Αλέξανδρος Νατσιόπουλος πίσω από τον προωθημένο Βαγγέλη Αλεξόπουλο.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν το χειρότερο δυνατό για τη Μαύρη Θύελλα καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη.

Το γκολ πάγωσε τους μελανόλευκους οι οποίοι πάσχιζαν να βρουν τρόπους να οργανώσουν την επιθετική τους αντίδραση, πλην όμως η ομάδα ήταν κομμένη στα δύο και η μπάλα έφτανε με δυσκολία στους επιθετικούς.

Χωρίς δημιουργία

Κάποια γεμίσματα από τον Καντούτση κυρίως, δεν έδειξαν να προβληματίζουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κρατούσαν το υπέρ τους σκορ με σχετική ευκολία.

Μετά το 25ο λεπτό η Καλαμάτα έδειξε να παίρνει περισσότερα μέτρα στο γήπεδο καθώς το Αιγάλεω άλλαξε τακτική και ξεκίνησε να την περιμένει στο μισό γήπεδο έχοντας μόνο τον Φαρινόλα να υποδέχεται την πρώτη μπαλιά από την άμυνα.

Ηλιόπουλος και Στεργίδης άλλαξαν αμοιβαία πλευρές αλλά ούτε αυτό έχει αποτέλεσμα για την Καλαμάτα, η οποία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να κάνει καθαρή φάση μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων.

Το Αιγάλεω αντίθετα είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 36ο λεπτό όταν Μακρυγιάννης, Τσιλιγκίρης έπαιξαν το 1-2 μέσα στην περιοχή με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά άουτ.

Κατοχή άνευ ουσίας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βασίλη Βούζα να ρίχνει στη μάχη τον Οσμάναγκιτς αντί του Πανάγου.

Η Καλαμάτα έδειξε να βγαίνει με μεγαλύτερη διάθεση στην επίθεση και έκλεισε το Αιγάλεω στα καρέ του αλλά πέρα από μία φάση στην οποία ζήτησε χέρι σε διώξιμο του Συριόπουλου στο 54′, δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ράκιτς πήρε τη θέση του Αλεξόπουλου στην κορυφή της επίθεσης αφού πλέον η μπάλα είχε αρχίσει να μεταφέρεται με σέντρες στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Στο 73′ ήρθε μία τελική για τους Μεσσήνιους με τον Νατσιόπουλο να μη βρίσκει στόχο σε εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή ενώ στο 77′ ο Τσιλιγκίρης έκανε το μπάσιμο απο αριστερά αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Ευκαιρία με Πετσίτη

Η καλύτερη φάση για την Καλαμάτα ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Πετσίτης, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι, έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα βρήκε στον Λάμπρου και απομακρύνθηκε.

Στο 87′ ο σκόρερ Τσιλιγκίρης έγινε αλλαγή και κατά την αποχώρησή του κάτι είπε προς την κερκίδα προκαλώντας την οργή του κόσμου για να δεχτεί τελικά την κόκκινη κάρτα του Ψυχούλα.

Η τελευταία καλή φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ηλιόπουλος προσπάθησε να ευνοηθεί από τις κόντρες σε φάση διαρκείας στην περιοχή αλλά ο Σικαλιάς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε στην γωνία του.

Διαιτητής: Δημήτρης Ψυχούλας (Βοιωτίας). Βοηθοί: Παγουράς (Βοιωτίας), Κύριος (Αρκαδίας), 4ος: Σταυρόπουλος (Ηλείας)

Καλαμάτα (Βασίλης Βούζας): Πάντος, Κωνσταντινόπουλος, Τριποτσέρης, Καντούτσης (70′ Πετσίτης), Πανάγου (46′ Οσμάναγκιτς), Τόλι, Ζαχαρόπουλος, Ηλιόπουλος, Νατσιόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος (61′ Ράκιτς)

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Συριόπουλος, Σπυρόπουλος, Γκοτοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου, Τσίτσαρης, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης (84′ Τσαφταρίδης), Μακρυγιάννης (84′ Μαγκάκης), Φαρινόλα (90+3′ Κατσικογιάννης)