ΒΟΛΕΙ

Καλαμάτα 80- Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1: Ανατροπή τίτλου στην Παραλία

, Καλαμάτα 80- Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1: Ανατροπή τίτλου στην Παραλία

Τεράστιο βήμα για την πρωτιά στην δεύτερη φάση και τον τίτλο στην pre league ανδρών έκανε Καλαμάτα 80 καθώς επιβλήθηκε με ανατροπή 3-1 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας στο κλειστό της Παραλίας, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες.

Σε ένα κομβικό παιχνίδι για την εξέλιξη του πρωταθλήματος, απέναντι σε μία ομάδα που σύμφωνα με τα προγνωστικά θα είναι η βασική αντίπαλος για την πρωτιά, μίλησε ο “νόμος της Παραλίας”, καθώς η Καλαμάτα 80 μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στο παιχνίδι, κατάφερε να βρει ρυθμό και να γυρίσει το σκορ φτάνοντας σε μία καθαρή νίκη  που της επιτρέπει να συνεχίσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα με πολλά αβίαστα λάθη και προβληματική υποδοχή,  οι λύκοι βρήκαν στη συνέχεια τις λύσεις και επιθετικά, καθώς ο Παλέντζας έδειξε πως δεν ήταν 100% έτοιμος μετά τον τραυματισμό του, αλλά ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης που ήρθε από τον πάγκο έδωσε λύσεις ιδιαίτερα στο κρίσιμο τρίτο σετ της ανατροπής.

Το ματς

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή της μεσσηνιακής ομάδας έχτισαν διάφορα μετά τα μισά του σετ και έφτασαν άνετα στο 0-1. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 6-3 και 10-8 αλλά ο Αριστοτέλης προσπέρασε 12-13 και άρχισε να αυξάνει την διαφορά. Προηγήθηκε με 15-20 και κράτησε σταθερά το προβάδισμα κερδίζοντας το σετ με 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-3 και 9-6, αλλά όπως συνέβη και στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 10-11 με τον Σαρικεΐσογλου και κράτησαν διαφορά δύο πόντων μέχρι το 13-15. Οι “λύκοι” ισοφάρισαν 16-16, αλλά ο Αριστοτέλης ξαναπήρε το προβάδισμα 17-19 και 19-20. Ένα σερί 4-0 όμως των γηπεδούχων με μπλοκ του Πελεκούδα και πόντους από Χαραλαμπίδη, Δαλακούρα έκαναν το 23-20, για να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Στο κρίσιμο τρίτο σετ η Καλαμάτα άρχισε να παίρνει διαφορά μετά το 7-7 και προηγήθηκε 13-9, 14-10 και 16-11. Με τον ΣωκράτηΧαραλαμπίδη να κάνει την διαφορά έφτασε στο +5 (18-13) και παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους δυο πόντους (21-19) με 25-21 έκανε το 2-1 σετ.

Πλέον το νερό είχε μπεί στο αυλάκι για τους “λύκους” και στο 4ο σετ έχοντας ψυχολογία ξέφυγαν στα μισά του σετ και με σερί 6-0 στο 17-15 προηγήθηκαν 23-15, κάνοντας με άνεση το 25-18.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-21, 25-18.

Καλαμάτα ’80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δημητούλης, Δαλακούρας, Πελεκούδας, Χριστόφας, Ίλιεφ, Παλέντζας / Χαραλαμπίδης, Β. Ντάκουρης λ., Στάμος λ., Γεωργάτος, Κακαλέτρης, Κανελλόπουλος, Κατσιαφλάκας.

Αριστοτέλης Σκύδρας (Θανάσης Στράντζαλης): Κανέλλος, Βλαχόπουλος, Σαρικεΐσογλου, Γκλάντστοουν, Αρμενάκης, Λόπεζ / Αντωνιάδης (λ), Παντακίδης, Αναστασιάδης.