Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Και ο Ηρακλής Καλ. το 2/2 – Η “ταυτότητα” της 2ης αγωνιστικής

, Και ο Ηρακλής Καλ. το 2/2 – Η “ταυτότητα” της 2ης αγωνιστικής

Μετά τον Ολυμπιακό, ήταν η σειρά μιας ακόμη καλαματιανής ομάδας να συνεχίσει με νίκη και στην 2η αγωνιστική της Α1 τοπικής, κάνοντας “2 στα 2”. Ο λόγος για τον Ηρακλή, που επικράτησε με 2-1 του Δωριέα Δωρίου.

Οι παίκτες του Άρη Γαλανόπουλου χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή για να φτάσουν στο “τρίποντο”, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 15’ από το γκολ του Τάσου Βεσέλη.

Ο Ηλίας Βαΐτσης ήταν αυτός που με το τέταρτο φετινό του τέρμα ισοφάρισε στο “Π. Μπαχράμης” στο 52’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σωτήρης Γκρίτζαλης “πλήγωσε” για δεύτερη φορά τον Δωριέα, την φανέλα του οποίου φορούσε επί σειρά ετών.

Στην Λογγά η τοπική ομάδα και η Α.Ε.Κ. Καλ. έμειναν στο 1-1 με σκόρερ δύο… πρώην και αμφότερες έφτασαν τους 4 βαθμούς. Ο Ντίνος Ομέρι που έχει αγωνιστεί παλαιότερα στα “περιστέρια” έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στο 26’ με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην ισοφάριση με φοβερό σουτ από μεγάλη απόσταση του Γιώργου Κοντούλη (59’), ο οποίος έχει παίξει κατά το παρελθόν με τον “δικέφαλο” στο στήθος.

Η Α.Ε.Κ. ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ραντούκου Νικουλάε για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.

, Και ο Ηρακλής Καλ. το 2/2 – Η “ταυτότητα” της 2ης αγωνιστικήςΣεφτέ… στις επιτυχίες για Π.Α.Σ. Ράχη, Πανιώνιο, Θύελλα Χαρακοπιού

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς στο τέλος, ο Π.Α.Σ. Ράχης έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του Νέου Άρι, χάρη σε γκολ του Αρτέμη Παλιά (φώτο) με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 84’!

Στο 33’ ο αριστεροπόδαρος μπακ-χαφ είχε… σερβίρει και γκολ, καθώς από δικό του κόρνερ ο Μιχάλης Γεωργιόπουλος έκανε το 0-1 με κεφαλιά.

Στο 84’ ο Δημήτρης Πολίτης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ και στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον Χρήστο Κωνσταντόπουλο, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, εξέλιξη που επέφερε το “διαζύγιο” με τον Πέτρο Χιώτη (φώτο).

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Γιάννη Σταθόπουλου (σουτ) στο 15’, αλλά ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο και με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε από το γήπεδο Δυτικής Παραλίας με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας 2-1 της Αναγέννησης.

Οι “κυανέρυθροι” επέστρεψαν δριμύτεροι μετά την ανάπαυλα και με κεφαλιά του Γιάννη Γιάνναρη στο 60ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Γιάννη Πιτσιλή, έφτασαν στην ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία, ρίσκαραν και δικαιώθηκαν γι’ αυτήν τους την επιλογή με τον Παναγιώτη Καλόμαλο 87’ να δίνει τη νίκη στον Πανιώνιο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ και να αφήνει την “Μπάρτσα” με… άδεια τα χέρια.

Τέλος, η Θύελλα Χαρακοπιού, με τον Πέτρο Αντωνίου (19’, 67’) να βρίσκει δίχτυα δις, νίκησε στην Κυπαρισσία τον τοπικό Ηρακλή με 3-0, “ρεφάροντας” ουσιαστικά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα. Ενδιάμεσα ο Δημήτρης Σκαφιδάς είχε γράψει το 0-2 (43’).