ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άρη με 4-3 από το Αμβούργο σε φιλικό

, Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άρη με 4-3 από το Αμβούργο σε φιλικό

Έβαζαν και… έμπαζαν οι κίτρινοι  στο πρώτο τους φιλικό στην Αυστρία

Θέλει δουλειά ο Άρης, αλλά είναι νωρίς ακόμα στην προετοιμασία του. Στο πρώτο του φιλικό κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος ηττήθηκε με σκορ 4-3 από το Αμβούργο. Ένα φιλικό ματς στο οποίο φάνηκε η ποιότητα που έχει ο Άρης μεσοεπιθετικά, αλλά και ότι έχει πολλά ζητήματα για να δουλέψει αμυντικά.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 4’ με τον Ιτούρμπε, αλλά στο 8’ ο Γκλάτζε έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Άρης πήρε άμεσα νέο προβάδισμα με τον Μαντσίνι στο 11ο λεπτό αλλά στο 22’ το αυτογκόλ του Πίρσμαν έφερε ξανά σε ισορροπία το παιχνίδι. Τελικά, στο 35’ ο Πίρσμαν πήρε το αίμα του πίσω για το αυτογκόλ που σκόραρε νωρίτερα, βρίσκοντας δίχτυα με κεφαλιά για το 3-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στο Αμβούργο, με τη γερμανική ομάδα να κάνει την ανατροπή και να σκοράρει δυο γκολ μέσα σε διάστημα ενός λεπτού.

Ο Μάισνερ με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-3 στο 58ο λεπτό, με τον Αμαέτσι στο 59’ να γράφει το 4-3. Από εκεί και πέρα ο γερμανικός σύλλογος είχε πάρει φόρα, το προβάδισμα τους είχε δώσει ψυχολογία και έφτιαχναν συνεχώς ευκαιρίες.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο Άρης έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και το Αμβούργο ήταν εκείνο που πίεζε συνεχώς. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να γνωρίζει την ήττα στο πρώτο του φιλικό με σκορ 4-3 από το Αμβούργο, επί αυστριακού εδάφους.

Τα επόμενα φιλικά των κιτρινόμαυρων έχουν προγραμματιστεί με αντιπάλους τη Γάνδη (4/7) και τον Άρη Λεμεσού (7/7).

Η σύνθεση του Άρη: Κουέστα (46′ Σιαμπάνης), Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (69′ Χρυσόπουλος), Πίρσμαν (46′ Μαρμαρίδης), Ντουκουρέ (54′ Ντιόπ), Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Χάιροβιτς), Μαντσίνι (73′ Ασλανίδης), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46′ Παναγίδης).