ΒΟΛΕΙ

, Ήττα με ανατροπή για τον Απόλλωνα στη Θεσσαλονίκη – Τα Πεύκα 3-1 σετ έκαναν το 5/5 (pics & vid)

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ ο Απόλλωνας Καλαμάτας έφυγε με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 από τα Πεύκα για την 6η αγωνιστική της pre league γυναικών.

Η καλαματιανή ομάδα έκανε ένα καλό πρώτο σετ το οποίο κέρδισε 21-25 αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες οι οποίες πήραν τα επόμενα τρία και μαζί το καθαρό τρίποντο. Πέτυχαν το πέντε στα πέντε στη σεζόν και βρίσκονται μόνες στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ ο Απόλλωνας Καλαμάτας με τη δεύτερη ήττα του υποχώρησε στην τρίτη θέση.

Ο Απόλλωνας κυριάρχησε στο πρώτο σετ έχοντας σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα (5-11, 8-13) με τις γηπεδούχες να αντιδρούν και με ένα σερί 0-4 να μειώνουν 15-17. Η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και ο Απόλλωνας πήρε το σετ 21-25 με επίθεση της Κόλλια.

Η καλαματιανή ομάδα πήρε προβάδισμα και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με 8-10, 12-13 αλλά με νέο σερί 4-0 οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ 15-13. Ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω, προηγήθηκε 17-18 αλλά τα Πεύκα κατάφεραν και πάλι να γυρίσουν το παιχνίδι. Προηγήθηκαν 21-19, 23-21 και πήραν το σετ 25-22.

Τα επόμενα δύο σετ ήταν τυπική διαδικασία για τις γηπεδούχες κερδίζοντας άνετα το τρίτο με 25-16 όπως και το τέταρτο 25-21 αφού είχαν μεγάλη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-16, 25-21.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Ματσαρόκη, Δρακουλίδου, Κομλένοβιτς, Μάγκντιτς, Πλακιά, Καραφουλίδου / Μπάλλα (λ), Μιχοπούλου, Τόλιου, Μπόουζα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου, Ζωίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Καψαμπέλη (λ), Μαυροειδή, Γιόλλα Ε.

Τα αποτελέσματα:

ΑΣ Ελπίς- Πορφύρας 1-3 (24-26, 20-25, 25-13, 23-25)
ΦΟ Βριλησσίων – ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 0-3 (21 – 25 16 – 25 17 – 25)
Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων – Απόλλων Καλαμάτας 3 – 1 (21 – 25 25 – 22 25 – 16 25 – 21)
ΑΣΠ Κόρινθος – ΓΣ Πανιώνιος 3 – 0 (25 – 22 25 – 23 25 – 19)
ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΣ Μακεδόνες 3 – 0 (25 – 7 25 – 11 25 – 23)
20/11/2022 (16:30): ΧΑΝΘ -ΟΦΑ Απολλώνιος