ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα για την Καλαμάτα 80 στην Τέντα, 78-60 ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα

, Ήττα για την Καλαμάτα 80 στην Τέντα, 78-60 ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα

Προβάδισμα στη σειρά με την Καλαμάτα 80 για τα πλέι άουτ στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ πήρε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας πέρασε νικηφόρα από την Τέντα επικρατώντας με 78-60 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά απέχοντας μόλις μια νίκη απο την πρόκριση στην β’ φάση.

Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στα πρώτα 20΄αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά στην 3η περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Τανούλη ξέφυγαν με +19 (45-64).

Στην 4η περίοδο οι λύκοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και έτσι ο Προμηθέας έχει δυο ευκαιρίες να τελειώσει υπέρ του τη σειρά και να πάει σε τελικούς παραμονής με τον Δίωνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-35, 45-64, 60-78

Καλαμάτα 80 (Κορoγώνας): Κατσαρέας 12, Βούλγαρης 4, Σκοπέτος 13, Κομπότης 2, Μπαλόπουλος 13, Παυλόπουλος 4, Χρονόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος 1, Παυλόπουλος 2.

Προμηθέας 2014 (Χουντής): Τανούλης 25, Βασιλείου 3, Καλλιακούδας 9, Αδαμόπουλος 12 (1), Γοργότσης 9, Παρασκευόπουλος 4 (1), Πρέκας 11 (3), Αθανασόπουλος 2, Οικονομούδης 3 (1), Γρύλλης, Βλάσσης.