ΒΟΛΕΙ

Ήττα για την Καλαμάτα 80 στη Σάμο (3-0), σε τρίτο τελικό η άνοδος

, Ήττα για την Καλαμάτα 80 στη Σάμο (3-0), σε τρίτο τελικό η άνοδος

Σε τρίτο τελικό θα κριθεί το δεύτερο εισιτήριο ανόδου από την pre League ανδρών στη volleyleague.

Η Καλαμάτα 80 γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Κέρκη στη Σάμο, ο οποίος ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον ο νικητής θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που σύμφωνα με τον προγραμματισμό θα γίνει την Τετάρτη του Πάσχα στο κλειστό γυμναστήριο της Παραλίας.

Η ομάδα της Σάμου φάνηκε περισσότερο έτοιμη και αποφασισμένη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και υποχρέωσε τους “λύκους” στη δεύτερη ήττα τους στη σεζόν. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Ντάκουρη παρουσιάστηκε με μεταπτώσεις στο παιχνίδι αλλά τίποτα δεν χάθηκε για την άνοδο καθώς θα έχει την ευκαιρία να πάρει αυτό που αξίζει στον τρίτο τελικό.

Η καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ καθώς προηγήθηκε με 3-6 και 5-8 αλλά ο Κέρκης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 9-8. Και οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 19-19 με τον Κέρκη να ξεφεύγει 23-20 και να παίρνει το σετ 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα 7-4, 11-5, 14-11 αλλά η Καλαμάτα 80 επέστρεψε και ισοφάρισε 16-16. Η αντεπίθεση ωστόσο δεν είχε συνέχεια καθώς οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 (!) πήραν το σετ 25-16.

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματικότητα καθώς η Καλαμάτα 80 ισοφάρισε και πάλι στο 16-16 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 21- 22. Έφτασε σε σετ μπολ στο 23-24 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση και να πάρουν το σετ 26- 24.

Τα σετ 25-21, 25-16, 26-24
Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Μπακοδήμος): Νικολάκης, Σπυριούνης, Εφραιμίδης, Χαντ, Κόστα, Καπετανίδης / Καρασαββίδης (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Χριστόφας, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσιλής (λ), Δαλακούρας.