ΔΙΕΘΝΗ

Ιταλία: Απίστευτο ματς στη Ρώμη, απίθανο διπλό η Γιουβέντους (βίντεο)

, Ιταλία: Απίστευτο ματς στη Ρώμη, απίθανο διπλό η Γιουβέντους (βίντεο)

Η “βέκια σινιόρα” έχανε με 3-1 μέχρι το 70′ από τη Ρόμα, αλλά γύρισε τον αγώνα και θριάμβευσε με 4-3

Το ματς της χρονιάς κι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών στη Serie A επεφύλαξαν οι Γιουβέντους και η Ρόμα στο “Ολίμπικο”, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής. Οι “μπιανκονέρι” πέτυχαν μία απίστευτη ανατροπή μέσα σε οκτώ λεπτά και επέστρεψαν από το σε βάρος τους 3-1 στο υπέρ τους θριαμβευτικό 4-3, που τους έφερε στο -3 από την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League.

Ήρωας για τη “βέκια σινιόρα” ήταν ο γκολκίπερ της (και πρώην παίκτης της Ρόμα) Βόιτσεχ Τσέτσνι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 83′, σε μία φάση όπου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντε Λιχτ.

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Έιμπραχαμ, όμως η Γιουβέντους, αν και έχασε με τραυματισμό τον Κιέζα, ισοφάρισε στο 18′ με τον Ντιμπάλα. Η ομάδα της Ρώμης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1 ως το 53′ χάρη σε δύο γκολ των Μιχιταριάν και Πελεγκρίνι, όμως η Γιουβέντους δεν παρέδωσε τα όπλα.

Με μία απίστευτη αντεπίθεση και τρομερή αποτελεσματικότητα έφτασε σε μία απίθανη ανατροπή, με σκόρερ τους Λοκατέλι, Κουλουσέφσκι και Ντε Σίλιο σημειώνοντας την πρώτη νίκη της για το 2022.