ΤΕΝΙΣ

Ισοπεδωτικός ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του Australian Open (βίντεο)

, Ισοπεδωτικός ο Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του Australian Open (βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μόλις 4 games από τον Ζιλ Σιμόν, κάνοντας ένα σπουδαίο ματς στη Rod Laver Arena, και “έκλεισε ραντεβού” με τον Θανάση Κοκκινάκη στον 2ο γύρο του Australian Open!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς το Αυστραλιανό Open. O Έλληνας τενίστας ήταν καταιγιστικός απέναντι στον έμπειρο Γάλλο Ζιλ Σιμόν στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση. Νίκησε με 6-1, 6-2, 6-1 σε 92 λεπτά, με 25-6 winners και μόλις έξι χαμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο ομογενής Κοκκινάκης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας παρουσιάστηκε πολύ σοβαρός στην αναμέτρηση και δεν συνάντησε καμία δυσκολία. Επικράτησε στο πρώτο σετ με 6-1 έχοντας 92% κερδισμένους πόντους μετά το πρώτο σερβίς του και είχε εύκολο έργο και στο δεύτερο το οποίο κέρδισε με 6-2.

Στο τελευταίο σετ, o Στεφ πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο στο Grand Slam της Μελβούρνης με 6-1 και θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη τον Ελληνοαυστραλό Θανάση Κοκκινάκη.

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε την υπόθεση πρόκριση κόντρα στο Νο.66 της παγκόσμιας κατάταξης σε 1.32′ .

Δεν περίμενα να είναι τόσο εύκολο. Ήταν ένα σπουδαίο ματς από την πλευρά μου. Το επίπεδό μου είναι πολύ καλό. Σερβίρω καλά, επιστρέφω καλά. Έχω το πάνω χέρι από την αρχή του ράλι. Πιέζω πολύ με το forehand μου, μπορώ να κάνω και ζημιά με το down the line backhand. Νιώθω πολύ άνετος” είπε στη συνέντευξη στον Τζίμ Κούριερ μέσα στη Rod Laver Arena.