SUPER LEAGUE 1

, Ισόπαλο το (μέτριο) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, νίκη ψυχολογίας η ΑΕΚ (pics & vid)

Χωρίς νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ, το πρώτο ύστερα από τη στυγερή δολοφονία του 19χρονου Αλκιβιάδη Καμπανού.

Οι «κίτρινοι» έχασαν κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια συμμετοχής στα πλέι οφ, ελπίζοντας πάντα στην επιστροφή των 6 βαθμών από το CAS. Ο «Δικέφαλος» έμεινε αήττητος για 15ο αγώνα εντός συνόρων, αλλά η διαφορά από τον Ολυμπιακό είναι πια στους 11 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν πιο «καθαρές» ευκαιρίες, όμως ο Πασχαλάκης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ενώ ο «Δικέφαλος» έλεγξε το ρυθμό αλλά δεν απείλησε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, στο 3ο λεπτό: ο Καμαρά απέτυχε να νικήσει τον Πασχαλάκη και στο ριμπάουντ ο Εντιαγέ έστειλε την μπάλα πάνω στον Μιχαηλίδη και κόρνερ.

Ένα σουτ του Άκπομ στο 13΄ (άουτ) και μια ωραία απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 25΄ συμπλήρωσαν το αγωνιστικό κάδρο του πρώτου ημιχρόνου, που δεν είχε άλλες συγκινήσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ στο 56΄, που αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Οι πρώτες αλλαγές τόνωσαν τον Άρη, κι έτσι κεφαλιά του Σάσα στο 65’ πέρασε άουτ κι άλλη μία του Λέισμαν στο 69΄ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Η ΑΕΚ 2-0 τον ΠΑΣ

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σκόραρε δις, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και βρέθηκε στο +6 από τους Γιαννιώτες, με παιχνίδι λιγότερο.

Η Ένωση πήρε μία νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν για να συνέλθει ψυχολογικά και να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί αγωνιστικά, αν και στο πέμπτο ο Τσιντώτας χρειάστηκε να κάνει διπλή απόκρουση στο τετ α τετ με Περέα και Οικονομόπουλο για να κρατήσει το «μηδέν».

Στο 44΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτηρήθηκαν για πέναλτι του Καραχάλιου στον Ανσαριφάρντ από τον Καραχάλιο στο 44΄, όμως ο Παπαδόπουλος δεν την είδε και ο VAR δεν τον κάλεσε ποτέ για να την εξετάσει.

Στο 67ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος μπήκε ως αλλαγή. Στο 69ο και στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, από σέντρα του Ρότα.

Έκτοτε ο χρόνος κυλούσε χωρίς να συμβεί τίποτα αξιόλογο. Εν τέλει η ΑΕΚ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει με κοντινή προβολή στο 88΄ για το τελικό 2-0.