Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ηρακλής Καλ. – ΠΑΣ Ράχη 0-1: Με γκολ του αρχηγού!

, Ηρακλής Καλ. – ΠΑΣ Ράχη 0-1: Με γκολ του αρχηγού!

Στον ΠΑΣ Ράχη κατέληξε το σπουδαίο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής στο “Π. Μπαχράμης”!

Οι “κανονιέρηδες”, χάρη σε γκολ του αρχηγού, Ηλία Καπόγλη, επιβλήθηκαν 1-0 του Ηρακλή Καλαμάτας και παρέμειναν στο -2 από τον Αστέρα Αρφαρών (35 β.) που προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Ταυτόχρονα, απέκτησαν διαφορά πέντε βαθμών από την 3η θέση, όπου ισοβαθμούν πλέον ο Ηρακλής και η ΑΕΚ με 28.

Δυνατές μονομαχίες, ένταση, πάθος και νεύρα ήταν το σκηνικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες… ποιότητας, με λίγες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ και κλειστές άμυνες.

H κυριότερη στιγμή ανήκε στους τυπικά φιλοξενούμενους στο 12’. Ο Κράκουλι δοκίμασε το πόδι του, ο Αλάμαρας έδιωξε ασθενώς και στην επαναφορά ο Παλιάς απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή από κοντά, που αυτή τη φορά μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε και το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες ήταν σαφώς καλύτερο, αντάξιο της ποιότητας και της βαθμολογικής τους θέσης.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση προήλθε από μια στατική φάση. Στο 65’ ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε καλοχτυπημένο κόρνερ από τα δεξιά και ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Καπόγλης έκανε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά το 0-1.

Ο σκόρερ και αρχηγός του ΠΑΣ Ράχη αφιέρωσε το γκολ στον τραυματία συμπαίκτη του, Μάριο Τσέλα.

Η ομάδα του Αλέξη Ζωγόπουλου θα μπορούσε να είχε “κλειδώσει” τη νίκη δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Κράκουλι βρέθηκε φάτσα με τον Αλάμαρα, έπειτα από πάσα του Παλιά, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στην ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι ρίσκαραν, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κοσμά.

Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Φίλαϊ με δεύτερη κίτρινη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για διαμαρτυρία.

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Τζανέτος Παπαδέας, Γιώργος Παπαδέας (70’ Σάμιος), Φίλαϊ, Μαγκλάρας, Βλαχάκης, Μάρης, Γιακουμής, Βαΐτσης, Μιχαλόπουλος, Γκρίτζαλης (81’ Δαρσακλής).

ΠΑΣ Ράχη (Αλέξης Ζωγόπουλος): Κοσμάς, Κράκουλι, Γιώργος Κωστέας, Μανωλόπουλος, Καραπετυάν (23’ λ. τρ. Αβράμης), Παλιάς (83’ Θεοδωρακόπουλος), Δημήτρης Τσέλα, Ζωγόπουλος, Μπέγκα (90+1’ Κοκκώνης), Τριανταφυλλίδης, Καπόγλης.