, Ιωνικός – Λεβαδειακός 0-0: Μοιράστηκαν τους βαθμούς στο εναρκτήριο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής

Ισόπαλοι (0-0) αναδείχθηκαν Ιωνικός και Λεβαδειακός στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League – Δοκάρι ο Άοσμαν (11΄) για τους γηπεδούχους που έπεσαν πάνω στον ανίκητο Κροάτη πορτιέρο, Ματέι Μάρκοβιτς – Βελτιωμένοι οι Βοιωτοί στην επανάληψη, έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το «τρίποντο» στο 90.

Ο Ιωνικός παρατάχθηκε με διάταξη 3-5-2. Ο Χουτεσιώτης κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα οι Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, ο Βαλεριάνος αριστερό μπακ – χαφ και ο Μύγας στη δεξιά πτέρυγα. Στον άξονα οι Μασάς, Μεντόσα, Άοσμαν και επιθετικό δίδυμο οι Ιωαννίδης – Μάντζης.

Στην αντίπερα όχθη, ο Λεβαδειακός ξεκίνησε το ματς με διάταξη 4-3-3 και συγκεκριμένα τον Μάρκοβιτς στον «άσο», τους Κωνσταντινίδη, Βινίσιους, Τζημόπουλο, Βήχο στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, στον άξονα τους Συμελίδη, Μπελμόντ, Μεχία, στα δύο «φτερά» τους Μουτίνιο – Βρακά και τον Δούμτσιο στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πιέζοντας ψηλά κυνήγησαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός γρήγορου γκολ.

Στο 2΄ο Μάντζης έχασε το κοντρόλ της μπάλας (έπειτα από κάθετη πάσα του Μύγα) και την ευκαιρία να βγει απέναντι από τον Μάρκοβιτς.

Στο 8΄ο Μάντζης έκλεψε την μπάλα από τον Βινίσιους έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Άοσμον υπό την πίεση του Συμελίδη δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Ο Ιωνικός «άγγιξε» το γκολ στο 11΄, όταν έπειτα από απευθείας χτύπημα φάουλ του Άοσμαν η μπάλα βρήκε τη συμβολή των δοκαριών και έφυγε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τις δύσκολες στιγμές που πέρασαν στο πρώτο δεκάλεπτο, βγήκαν απ΄ το…καβούκι τους και «φλέρταραν» με το γκολ στο 14΄.

Ο Βαλεριάνος έκανε κακή εκτίμηση και δεν πήγε πάνω στην μπάλα περιμένοντας τον Χουτεσιώτη να βγει από την εστία του και να «καθαρίσει», κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Κωνσταντινίδη να βρεθεί μόνος του μέσα στη περιοχή ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε από διαγώνια θέση έφυγε άουτ.

Ο Άοσμαν (όντας σε μεγαλύτερα…κέφια συγκριτικά με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Παναθηναϊκό) απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή που απέκρουσε ο Μάρκοβιτς στο 27΄.

Νέα επέμβαση απ΄τον Κροάτη πορτιέρο του Λεβαδειακού (Μάρκοβιτς) στο 40΄έπειτα από διαγώνιο δυνατό σουτ του Μύγα έξω από την περιοχή.

Με την έναρξη του β΄ημίχρονου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς κι είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους. Ένα δυνατό σουτ του Μπελμόντ μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης στο 55΄.

Ο τεχνικός του Ιωνικού, Δημήτρης Σπανός, στην προσπάθειά του να αλλάξει την υποτονική εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο 45λεπτο έκανε τριπλή αλλαγή στο 66΄. Συγκεκριμένα έριξε στο ματς τους Λοβέρα (ντεμπούτο με την ομάδα της Νίκαιας), Μίλο, Ελευθεριάδη, αντί των Μασάς, Μεντόσα και Ιωαννίδη.

Ο Μίλο πήρε θέση στην αριστερή πλευρά, ο Βαλεριάνος πήγε αμυντικός χαφ, ο Λοβέρα μεσοεπιθετικός και ο Ελευθεριάδης δίπλα στον Μάντζη στην κορυφή της επίθεσης.

Η πρώτη καλή στιγμή του Ιωνικού στο β΄ημίχρονο καταγράφηκε στο 76΄. Σέντρα του Λοβέρα κεφαλιά του Μάντζη μέσα από την περιοχή ο Μάρκοβιτς φώναξε «παρών» για μια ακόμα φορά.

Νέα μεγάλη επέμβαση από τον Μάρκοβιτς σε ψιλοκρεμασό πλασέ του Αντούνες μέσα από την περιοχή στο 82΄.

Ο Λεβαδειακός είχε κραυγαλέα φάση για γκολ στο 90΄ με πρωταγωνιστή τον Τσιριγώτη, το πλασέ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής κι απέναντι από τον Χουτεσιώτη πέρασε άουτ.

Ο διαιτητής Ζαμπαλάς (Ηπείρου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βρακά, Μουτίνιο, Αντούνες, Ρομαό, Μύγα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Άοσμαν, Μασάς (66΄Λοβέρα), Ρομαό, Αντούνες, Μεντόσα (66΄Μεντόσα), Μάντζης, Ιωαννίδης (66΄Ελευθεριάδης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος (64΄Μπαχανάκ), Βινίσιους (85΄Λιάγκας), Βήχος, Μουτίνιο(46΄Λούα Λούα), Μεχία, Μπελμόντ, Βρακάς (85΄Τσιριγώτης), Δούμτσιος, Συμελίδης (75΄Χάμοντ).