SUPEP LEAGUE 2

Ιεράπετρα-Παναχαϊκή 1-0: Πήραν φόρα οι Κρητικοί, σερί ηττών οι Αχαιοί (βίντεο)

, Ιεράπετρα-Παναχαϊκή 1-0: Πήραν φόρα οι Κρητικοί, σερί ηττών οι Αχαιοί (βίντεο)

Πρώτο τρίποντο στο Βουζουνεράκειο και δεύτερο στη σεζόν μετά απ΄ αυτό στην Άρτα την περασμένη Κυριακή, πανηγύρισε η Ιεράπετρα. Αυτή τη φορά επικράτησε της Παναχαϊκής με 1-0 και πλέον έφτασε τους 10 βαθμούς στην προτελευταία θέση και στο -1 από την Δόξα Δράμας.

Αντίθετα, η Παναχαϊκή γνώρισε δεύτερη σερί ήττα αφού οι απουσίες δεν της επέτρεψαν να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης και πλέον μοιράζεται την 6η θέση με τα Χανιά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 26’ για τον ΟΦΙ, καθώς βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Φουάση από τα δεξιά, ο οποίος βρήκε στο ύψος της περιοχής τον Μπαράτα κι εκείνος έκανε το σουτ. Ωστόσο, ο Κολοβούρης με διπλή προσπάθεια κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η απάντηση της Παναχαϊκής ήταν άμεση. Ο Πάνος από διαγώνια θέση προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ένα δυνατό σουτ, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47’, ο Μπαράτα με ωραία προσπάθεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως άργησε να κάνει και το σουτ και όταν το έκανε ήταν από αρκετά διαγώνια θέση, με αποτέλεσμα ο Κολοβούρης να απομακρύνει σε κόρνερ.

Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 62’. Ο Ντάλα Κόστα με δυνατό ευθύβολο σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κολοβούρη που δεν μπορούσε να αντιδράσει κι έκανε το 1-0 για την ομάδα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πρίονα στον Μασούρα, αλλά ο Κόκκορης δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

ΟΦΙ (Τίμος Καβακάς): Μανουσάκης, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος, Φουάσης (63′ Αποστολίδης), Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (72′ Ντούνης), Κούστα, Κόστα (86′ Ζήσης)

Παναχαϊκή (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Τσερούτι, Πατάπης, Λαρέα, Πάνος (66′ Σκεπετάρης), Μπρους (78 Κόκας), Μουστακόπουλος (82′ Μαρκοπουλιώτης), Ανάκογλου, Γιούσης (77′ Μπελεζάκης), Μασούρας, Μπάτροβιτς