Football League

Ιάλυσος – Σαντορίνη 1-0: Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής!

, Ιάλυσος – Σαντορίνη 1-0: Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής!

Με πέναλτυ-γκολ του Χρήστου Χατζησάββα στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ιάλυσος επικράτησε με 1-0 της Σαντορίνης στο Οικονομίδειο και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Football League. Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ που επιβεβαίωσε και πάλι την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Από μια ευκαιρία

Δραστήρια ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες. Η Σαντορίνη απείλησε πρώτη όταν ο Ντινιωτάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ανδρούτσος τον νίκησε σε τετ-α-τετ κρατώντας το μηδέν στο 3ο λεπτό. Η απάντηση του Ιάλυσου ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα. Ο Παπουτσογιαννόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Παπαδόπουλος μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν σωτήρια.

Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο

Μετά το πρώτο τέταρτο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες. Η Σαντορίνη είχε τον άνεμο υπέρ της αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ανδρουτσου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία, προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά ουσιαστικά δεν υπήρχε κλασική ευκαιρία στα καρέ του Ιάλυσου. Από την άλλη η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και αρκέστηκε να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Πίεσε και δικαιώθηκε

Με διαφορετική διάθεση εμφανίστηκαν στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Χαντέ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσουν την εστία του Δερμιτζάκη, δημιούργησαν ευκαιρίες και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από ένα λάθος στην άμυνα της Σαντορίνης. Συγκεκριμένα στο 62΄ ο Ερρίκος γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Δερμιτζάκη, ο Ρούσσος επωφελήθηκε και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων με τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Χατζησάββας ήταν εύστοχος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ αφύπνισε την Σαντορίνη

Αμέσως μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Μάλιστα σπατάλησαν και δύο σημαντικές ευκαιρίες για να το πετύχουν. Στο 64΄ ο Μηνάς σέντραρε από αριστερά με τον Κανούλα να παίρνει την εξ επαφής κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντινιωτάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ανδρούτσο, πρόλαβε να γυρίσει για τον Μηνά, αλλά οι Καρπαθάκης και Καντούτσης απομάκρυναν σωτήρια.

«Ροκάνισε» έξυπνα τον χρόνο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο, λειτούργησε έξυπνα ανασταλτικά και κράτησε μέχρι το φινάλε το προβάδισμα της. Οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές διορθωτικές κινήσεις με τον Νίκο Παντέλη να περνά στον αγωνιστικό χώρο όλα τα βαριά του όπλα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και ειδικά στα τελευταία δέκα λεπτά δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα αμυντικά προβλήματα. Το τελευταίο σφύριγμα του κυρίου Μπαϊρακτάρη βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Χαντέ να πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Μια νίκη που τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητής: Κώστας Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Δημήτρης Σταυρόγλου (Αθηνών), Μαρία Δέτση (Αθηνών)

Ιάλυσος (Βαγγελης Χαντές): Ανδρούτσος, Γιώργου (72΄ Γκέζος), Μπουσάι (47΄ Μανιώτης), Καρπαθάκης, Καντούτσης, Παπουτσογιαννόπουλος (80΄ Τερζίου), Σκεντεράι, Ρούσσος (72΄ Σταθόπουλος), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος (72΄ Μαστραντωνάκης)

Σαντορίνη (Νικος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος, Κουρελάς, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Σιμιτσής (86΄ Μπουντόπουλος), Μηνάς (78΄ Ιβανίδης), Ντινιωτάκης (72΄ Λαμπρου), Πολύζος (72΄ Γιουκούδης), Μαλάι (86΄ Περογαμβράκης), Κανούλας

Πηγή:xxsports.org