Ένα από τα βασικά γρανάζια της Καλαμάτα 80 για την άνοδο θα συνεχίσει με τους “λύκους”. Ο λόγος για τον Ροντρίγκο Οκάμπο ο οποίος παραμένει στην Καλαμάτα ’80 για να την ενισχύσει και στην πρώτη της σεζόν στη Volley League.

Ο 31χρονος (1,97μ.) Αργεντινός διαγώνιος αποτελεί τον δεύτερο ξένο μετά τον Αμερικανό πασαδόρο Ματ Γουέστ και είναι ο τρίτος από το ρόστερ που πανηγύρισε την άνοδο μετά τους Χριστόφα και Μαντέκα και παραμένει στην ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη.

Η ανακοίνωση:

«Η διοίκηση του συλλόγου μας με μεγάλη χαρά ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας μας με τον Αργεντινό αθλητή Rodrigo Ocampo!

O Rodrigo αγωνίζεται στη θέση του διαγωνίου και έχει ύψος 197.

Την περασμένη αγωνιστική περίοδο αγωνίστηκε μαζι μας ενώ τα προηγούμενα έτη έχει αγωνιστεί με την Policial Formosa και κατέκτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα Αργεντινής, αλλά και το κύπελλο της χώρας όπου αναδείχθηκε και MVP του τελικού! Επίσης κατέκτησε την 4η θέση στο Πρωτάθλημα Συλλόγων της Νοτίου Αμερικής!

Ευχόμαστε στον Rodrigo καλή αγωνιστική χρονιά με υγεία και να συνεχίσει να είναι η ψυχή & η χαρά της ομάδας μας!»