Γ' ΕΘΝΙΚΗ

H Εράνη «χόρευε» στη βροχή, 4-0 τον ΑΟ Λεβάντε

, H Εράνη «χόρευε» στη βροχή, 4-0 τον ΑΟ Λεβάντε

Σε παράσταση για ένα ρολό μετέτρεψε η Εράνη Φιλιατρών την αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής στα μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική καθώς επιβλήθηκε 4-0 του ΑΟ Λεβάντε.

Οι πράσινοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στους αγώνες κατάταξης, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Αμυκλιακό στη Σπάρτη και πλέον κοιτάζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον στη μεγάλη προσπάθεια πού θα κάνουν στο μίνι αυτό πρωτάθλημα για να επιστρέψουν στις εθνικές κατηγορίες

Το συγκρότημα του Κώστα Λυμπερόπουλου επικράτησε ολοκληρωτικά της πρωταθλήτριας Ζακύνθου και παρά το γεγονός ότι για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού αγωνίστηκε υπό καταρρακτώδη βροχή έκανε φάσεις και βρήκε τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα των αντιπάλων παρουσιάζοντας την αποτελεσματικότητα που του έλειψε στη Σπάρτη.

Έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου της που κατέκλυσε κάθε γωνιά στο γήπεδο Φιλιατρών, η Εράνη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με πλασέ του Αλκίνοου Μιχαλόπουλου από σέντρα του Μπάρκα από αριστερά και ενώ η μπάλα κοντράρει σε και σε αμυντικό.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς, είχαν μία καλή στιγμή με τον Τσουκαλά οκτώ λεπτά μετά αλλά η Εράνη Φιλιατρών ήταν αυτή που βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 28ο λεπτό με σκόρερ και πάλι τον Αλκίνοο Μιχαλόπουλο, σε φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ αφού βγήκε σέντρα από τα αριστερά και ο επιθετικός της Eράνης αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε για το 2-0.

Στο β’ ημίχρονο και υπό έντονη βροχόπτωση, η Εράνη ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και είχε δύο καλές στιγμές με τον Κόλλια και κεφαλιά του Μπάρκα που πέρασε λίγο άουτ. Ο Μπάρκας τελικά ήταν αυτός που με σουτ έξω από την περιοχή στο 65’ έγραψε το 3-0 ενώ το θρίαμβο για την Εράνη Φιλιατρών ήρθε να ολοκληρώσει στο 76ο λεπτό ο Γεωργιόπουλος και πάλι εκτός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να σημειώσουν ένα γκολ αλλά τα σουτ που επιχείρησαν ο Τσουκαλάς στο 87ο λεπτό και ο Ελέζι στο 90ο πέρασαν άουτ χωρίς να προβληματίσουν τον Κουμπαρούλη.

Εράνη Φιλιατρών (Κ. Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Μπινιώρης, Μιχαλόπουλος (69′ Χάρμπας), Μπάρκας, Πέππας, Κόλλιας (73′ Πλακάς), Τσόπελας, Γκότσης (46′ Καρούμπαλης), Γεωργιόπουλος, Βασιλόπουλος (69′ Χρονόπουλος), Γκεβόρι.

ΑΟ Λεβάντε (Τρουπιώτης Π.): Φαραός (85′ Γιακουμέλος), Λογοθέτης, Καπετάνης, Γιακουμέλος Αθ., Μαρούδας Π. (46′ Αγγαλίου), Τσουκαλάς Β. (89′ Παντής), Ελέζι Γ., Κορφιάτης (46′ Κορφιάτης), Τζανάρη Ντ., Τριανταφυλλίδης, Βάσκος.