Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

, ΓΣ Πετρούπολης – Απόλλωνας Καλαμάτας 0-3: Δεν σταματά πουθενά, πάει για αήττητο πρωτάθλημα

Ένα ακόμη βήμα στο να κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα έκανε η ομάδα του Απόλλωνα Καλαμάτας η οποία πέρασε σαν σίφουνας με 3-0 σετ από την Πετρούπολη σημειώνοντας την 16η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ γυναικών.

Μετά την ΑΕ Αμπελοκήπων την προηγούμενη εβδομάδα, το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη “καθάρισε” και την έτερη ομάδα της κορυφαίας τριάδας και έδειξε πως δεν έχει αντίπαλο για το φετινό τίτλο.

Το καθαρό διπλό ήρθε μάλιστα με επική ανατροπή στο τρίτο σετ. Παρότι οι καλαματιανές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-14 και 23-19 κατάφεραν με ένα σερί 6-0 (με Καρακύκλα, Καραμούντζου, Κορακιανίτη) να το γυρίσουν 23-25 και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Στα δύο πρώτα σετ η επικράτηση είχε έρθει με πιο εύκολο τρόπο. Στο πρώτο η Πετρούπολη κατάφερε να παραμείνει μέσα στο σετ μέχρι το 13-13 αλλά στη συνέχεια ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι, προηγήθηκε 14-16, 15-19, 16-22 για να τελειώσει το σετ 20-25.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλωνας προηγήθηκε από νωρίς 5-11, οι γηπεδούχες με ένα σερί 5-0 μείωσαν στο 10-11 αλλά από κει και πέρα ο Απόλλωνας ξέφυγε με 11-14, 13-20 για να το κατακτήσει με 19-25.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 23-25

ΓΣ Πετρούπολης (Αποστολογιωργάκης): Καραγρηγορίου, Παπαδάκη, Χρυσοσπάθη, Σκληβανίτη, Σιμιτζή, Δημητρόπουλου, Ευθυμιάδη, Κοτσαμπά. Κατσιμπούλα, Παναγιωτοπούλου

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μυτσκίδης): Ειρ. Σακελλαρίου, Κ. Αποστολοπούλου, Κόλλια, Καρακύκλα, Κ. Σακελλαρίου, Καραμούντζου, Κορακιανίτη, Γ. Δεδούση λ., Μουρατίδη, Παναγοπούλου