ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics)

, ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics)

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στο κλειστό της Μεσσήνης, ανάμεσα στον ΓΣ Μεσσήνης και τον Πολύβιο Μεγαλόπολης.
Ο ΓΣΜ πήρε την νίκη με 66-63 σε ένα ματς που πήγαινε πόντο-πόντο στην μεγαλύτερή του διάρκεια και έφτασε τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ενώ για τον Πολύβιο αυτή ήταν η 5η ήττα παρά την καλή εμφάνιση και μάλιστα αυτή είναι η 4η συνεχόμενη!
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο καλά το ματς και με τον Μπακογιάννη να σημειώνει σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας του στο 1ο δεκάλεπτο, ο Πολύβιος είχε περισσότερες λύσεις και πήρε μια καλή διαφορά.
Παρ’ όλα αυτά, στο 2ο δεκάλεπτο πήραν μπρος οι «νησιώτες» και έφεραν το ματς στον πόντο με τους Μιχαλόπουλο-Δρακόπουλο να παίρνουν μπρος και τους Αρκάδες να στηρίζονται στους Σιδέρη και Αναστασόπουλο.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς πήρε συναρπαστική τροπή, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο όμως στο φινάλε, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις.
10λεπτα: 9-16, 29-30, 48-47, 63-66
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Δελφάκης 6, Μπακογιάννης 17 (2), Τόσκα, Δρακόπουλος 17 (2), Παλαμίδης 9 (1), Κολλιός, Μιχαλόπουλος 12
ΠΟΛΥΒΙΟΣ: Γιαννακόπουλος 3 (1), Ανδριόπουλος 3 (1), Σιαμπάνης 9, Σπύρου, Θεοδωρόπουλος 10, Δαλήτσουρης, Βούλγαρης 4, Αναστασόπουλος 13, Σιδέρης 10 (1), Ραυτόγιαννης 11 (1)

, ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics) , ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics) , ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics) , ΓΣ Μεσσήνης-Πολύβιος 66-63: Ντέρμπι στην Μεσσήνη! (pics)