, Γιβραλτάρ – Ελλάδα 0-3: Χορταστική πρεμιέρα στα προκριματικά του EURO 2024 (vid)

Η Εθνική κυριάρχησε στο Φάρο και έχασε πολλές ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ – Τρομερή η Γαλλία, 4-0 την Ολλανδία στο Παρίσι

Η δυναμικότητα του Γιβραλτάρ δεν επιτρέπει ασφαλή συμπεράσματα, αλλά σε κάθε περίπτωση η πρεμιέρα της Εθνικής ομάδας στα προκριματικά του EURO 2024 ήταν αρκούντως ικανοποιητική. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε πολύ εύκολα με 3-0 στο Φάρο και παρότι έχει ως μαξιλαράκι ασφαλείας τα μπαράζ από το Nations League, θα διεκδικήσεις τις πιθανότητές του από τον πολύ ανταγωνιστικό Β’ όμιλο.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ δημιούργησε και έχασε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες έχοντας δύο δοκάρια μέσα σε τρία λεπτά και ανάμεσά τους βρήκε και δίχτυα τρεις φορές, με το σουτ του Μασούρα στο 11′, το βολέ του Σιώπη στο 45′ και το πλασέ του Μπακασέτα στο 58′. Και θα είχε πετύχει πολλά περισσότερα γκολ, αν δεν είχε βρεθεί σε εξαιρετική μέρα ο τερματοφύλακας Κόλινγκ.

Για την ιστορία, οι τελικές προσπάθειες ήταν… 28-1 υπέρ της Ελλάδας.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, το ντεμπούτο του Κωνσταντέλια με τη γαλανόλευκη και η επιστροφή του Φορτούνη στην Εθνική.

Ο Νορβηγός διαιτητής Ροχίτ Σάγκι παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Τσιμίκα.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κόλινγκ, Ολιβέρο, Τσιπολίνα (86′ Ρόναν), Σάρτζεντ, Βαλαρίνο (62′ Κούμπις), Τορίγια (62′ Μουελί), Μπρίτο (85′ Τζόλεϊ), Λόπες, Ρόναν, Γουόκερ, Κασιάρο (85′ Στίχε).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (86′ Γιαννούλης), Σιώπης, Μπακασέτας (71′ Φορτούνης), Μάνταλος, Μασούρας (86′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (63′ Κωνσταντέλιας), Γιακουμάκης (63′ Παυλίδης).

Κυρίαρχη στο ντέρμπι η Γαλλία

Με το καλημέρα έδειξε τις διαθέσεις της η φιναλίστ του Μουντιάλ Γαλλία. Σκοράροντας τρις στα πρώτα 21 λεπτά στο Παρίσι, οι «τρικολόρ» συνέτριψαν με 4-0 την Ολλανδία, η οποία είχε χάσει βασικούς ποδοσφαιριστές εξαιτίας ίωσης που έπληξε την αποστολή. Για τους «οράνιε» αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Ντεπάι.