ΔΙΕΘΝΗ

Γιουβέντους: Κυπελλούχος Ιταλίας και αποθέωση Μπουφόν (βίντεο)

, Γιουβέντους: Κυπελλούχος Ιταλίας και αποθέωση Μπουφόν (βίντεο)

Η Γιουβέντους κατάφερε να κατακτήσει το Κύπελλο Ιταλίας επικρατώντας στον τελικό 2-1 της Αταλάντα, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Σασσουόλο μπροστά σε 4.300 φιλάθλους των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο κατάφερε να προηγηθεί στο 31’, όταν ο ΜακΚένι πάσαρε στον Κουλουσέφσκι, ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά αργότερα όμως (41’), η Αταλάντα έφτασε στην ισοφάριση με δυνατό ευθύβολο σουτ του Μαλινόφσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η Γιουβέντους ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60’ άγγιξε το 2-1, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστρωσε τη μπάλα στον Κιέζα, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκολίνι. Ότι όμως δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Φεντερίκο Κιέζα, το πέτυχε στο 73’, όταν πήρε τη μπάλα από τον Κουλουσέφσκι και πλάσαρε εύστοχα τον Γκολίνι για το 2-1 της Γιουβέντους.

Πρόσωπο του τελικού ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν ο οποπιος γνώρισε την αποθέωση από τους συμπαίκτες του καθώς αυτός ήταν ο τελευταίο τίτλος που κατακτά με τους «μπιανκονέρι».

Ο θρυλικός Ιταλός τερματοφύλακας έχει ήδη ανακοινώσει πως το καλοκαίρι αποχωρεί από την Γιουβέντους, χωρίς ωστόσο να έχει ανακοινώσει την απόσυρσή του από την ενεργό δράση, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτός ήταν ο τελευταίος τίτλος που κατέκτησε στην τεράστια καριέρα του με την ομάδα του Τορίνο.