SUPER LEAGUE 1

Γιώργος Κωστέας: Ο “μικρός“ μεγάλωσε και αναζητάει την καθιέρωση (φώτο)

, Γιώργος Κωστέας: Ο “μικρός“ μεγάλωσε και αναζητάει την καθιέρωση (φώτο)

Το καλοκαίρι του 2019 περνά το κατώφλι του Αστέρα Τρίπολης ένα από τα ακατέργαστα “διαμαντάκια” της μεσσηνιακού ποδοσφαίρου, που δείχνει να έχει τις προδιαγραφές και το ταλέντο να… λάμψει στο ποδοσφαιρικό στερέωμα τα επόμενα χρόνια αν “επεξεργαστεί“ σωστά και πάρει τις κατάλληλες ευκαιρίες.

Οι Αρκάδες ανακοινώνουν την απόκτηση ενός 16χρονου πιτσιρικά από τον Αίαντα Καλαμάτας. Ο Γιώργος Κωστέας, προϊόν της Ακαδημίας του “Άγιαξ”, κάνει το όνειρο του πραγματικότητα. Έχοντας ξεχωρίσει με την παρουσία του στις Μικτές ομάδες του Νομού μας σκοράροντας συχνά – πυκνά, εντοπίζεται από το δίκτυο σκάουτ του Αστέρα, παίρνει την μεγάλη μεταγραφή και το ταξίδι στις… θάλασσες του ελληνικού ποδοσφαίρου ξεκινάει.

Από τότε κύλησε πολύ νερό στ’ αυλάκι. Εντάχθηκε αρχικά στην Κ17 του συλλόγου κι εν συνεχεία προωθήθηκε στην Κ19, όπου ξεχώρισε… σαν τη μύγα μες το γάλα. Η επιβράβευση της σκληρής προσπάθειας ήρθε τον Γενάρη του 2022 και συγκεκριμένα στις 13 του μήνα, όπου παρέα με έναν ακόμη Μεσσήνιο, τον Δημήτρη Λάσκαρη, υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο και συμμετείχε σε προπονήσεις της πρώτης ομάδας.

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του καταγράφηκε στο φιλικό με τον Πανσερραϊκό στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” (νίκη 3-1) την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους, αντικαθιστώντας τον Μπαράλες στο 65ο λεπτό του αγώνα.

, Γιώργος Κωστέας: Ο “μικρός“ μεγάλωσε και αναζητάει την καθιέρωση (φώτο)Στις 19 Οκτωβρίου 2022 ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον Ατρόμητο για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (ήττα με 1-3 στην παράταση) και στο 112’ του έξτρα χρόνου ο Κωστέας αντικατέστησε τον Άλβαρες.

Τέσσερις ημέρες αργότερα ο Αστέρας ταξιδεύει στην Τούμπα για την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 1 και ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90’ ο τεχνικός των Αρκάδων, Ηρακλής Μεταξάς, δίνει εντολή στον Κωστέα να περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Τιλίκα. Σε πολύ σύντομα χρονικό διάστημα δηλαδή, ο Καλαματιανός επιθετικός κατέγραψε τις πρώτες του επίσημες παρουσίες σε δύο διαφορετικές διοργανώσεις!

Ακολούθησαν άλλες τρεις ολιγόλεπτες συμμετοχές απέναντι στην Λαμία (νίκη με 3-0 στην Τρίπολη), τον Άρη (ήττα με 3-0 στην Θεσσαλονίκη) και τον ΠΑΟΚ (ισοπαλία 2-2 εντός έδρας).

Για την 23η αγωνιστική της Super League 1 ο Αστέρας υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), με τον Άκη Μάντζιο πλέον στην άκρη του πάγκου. Στο 70’ ο Κωστέας πήρε την θέση του Μπαράλες στον αγωνιστικό χώρο.

Μία εβδομάδα αργότερα οι Αρκάδες αντιμετώπισαν στην “Αγιά Σοφιά” την μετέπειτα πρωταθλήτρια ΑΕΚ (ήττα με 2-0) και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κωστέας πάτησε χορτάρι, αντικαθιστώντας τον Μπαράλες.

Την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπισε τον Ιωνικό στη Νίκαια (ήττα με 1-0), με τον Καλαματιανό φορ να περνά στο ματς στο 66’ αντί του Μπαράλες.

Το παρθενικό του γκολ σε επαγγελματικό επίπεδο δεν άργησε να έρθει. Στις 13 Μαΐου ο Αστέρας φιλοξένησε τον Ατρόμητο στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” (1-1 τελικό) για την τελευταία αγωνιστική των Play Out. Ο Κωστέας πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού και μάλιστα ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αρκάδες με ωραία κεφαλιά στο 43’, ένα τέρμα που το πανηγύρισε δεόντως!