ΔΙΕΘΝΗ

Γερμανία – Ουγγαρία 2-2: Από την κόλαση στον παράδεισο

, Γερμανία – Ουγγαρία 2-2: Από την κόλαση στον παράδεισο

Οι Γερμανοί ήταν πίσω με 1-2 και εκτός των “16” μέχρι το 84′, όμως το γκολ του Γκορέτσκα τούς έστειλε στην επόμενη φάση

Μετά από ένα ματς θρίλερ στην “Allianz Arena”, η Γερμανία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ουγγαρία και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Πορτογαλίας με την Γαλλία (2-2), έπιασε το σύνολο του Σάντος στη δεύτερη θέση, του οποίου όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία και τσέκαρε το εισιτήριο για τους “16” του EURO. Επόμενος αντίπαλός της θα είναι η Αγγλία τη Δευτέρα (29/6, 19:00) στο Γουέμπλεϊ.

Η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο Σάλαϊ με μία καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την έστειλα στα δίχτυα του Νόιερ, ενώ είχε προηγηθεί και η απειλή των Γερμανών μόλις στο 4’ με τον Κίμιχ.

Στο 21’ η Γερμανία έχασε διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση, πρώτα με τον Χούμελς, που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια με τον Γκίντερ, ο οποίος έκανε κοντινή προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Γκουλάτσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί πίεσαν κατά μήκος όλου του γηπέδου και βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 66′ με τον Χάβερτς να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1, αφού δύο λεπρά αργότερα ο Σάλαϊ, που είχε δοκάρι στο 62′, προώθησε στον Σάφερ, ο οποίος εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Νόιερ, έκανε το 1-2 με κεφαλιά.

Η χαρά των Ούγγρων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 84′ ο Γκορέτσκα σούταρε χαμηλά, η μπάλα πέρασε μέσα από τα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκιντογάν (58′ Γκορέτσκα), Κρος, Γκοζένς, Χάβερτς (68′ Βέρνερ), Σανέ, Γκνάμπρι (68′ Μίλερ).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάτσι, Νέγκο, Μπότκα, Ορμπάν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88′ Νίκολιτς), Κλάινχαϊσλερ (89′ Λόβρεντσιτς), Νάγκι, Σχάφερ, Ρόλαντ Σάλαϊ, Άνταμ, Σάλαϊ (75′ Σεν).