ΔΙΕΘΝΗ

, Γερμανία: Η Ντόρτμουντ «αυτοκτόνησε» στο φινάλε της Μπουντεσλίγκα και έκανε… δώρο το πρωτάθλημα στην Μπάγερν!

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 11η διαδοχική φορά και συνολικά 33η στην ιστορία της αναδείχθηκε σήμερα (27/5) η Μπάγερν Μονάχου.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Κολωνία, στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της Bundesliga, και, εκμεταλλευόμενη την εντός έδρας ισοπαλία της Ντόρτμουντ με τη Μάιντς (2-2), «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της κατάταξης με 71 βαθμούς, ισόβαθμη με την Μπορούσια και σήκωσε το τρόπαιο, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Έπειτα από ένα απίστευτο «θρίλερ» και αμέτρητες εναλλαγές συναισθημάτων μέχρι το τελικό σφύριγμα, οι Βαυαροί πέτυχαν το στόχο τους κατακτώντας τον τίτλο στη μοναδική διοργάνωση που τους είχε απομείνει για φέτος, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» (που χρειάζονταν σήμερα τη νίκη για να κατακτήσουν τη… σαλατιέρα) εξακολουθούν να αναζητούν τον πρώτο τίτλο τους στο πρωτάθλημα, μετά τους διαδοχικούς της διετίας 2011-12…

Απίστευτο φινάλε

Οι Βεστφαλοί, που ήταν στο +2 από την ομάδα του Τούχελ, στραβοπάτησαν (2-2) απέναντι στην αδιάφορη Μάιντς στο κατάμεστο «Signal Iduna Park», για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, κι έτσι είδαν τη σαλατιέρα να καταλήγει και φέτος στους Βαυαρούς, που στο νήμα προσπέρασαν τη μεγάλη αντίπαλό τους, μετά τη νίκη τους με 2-1 σκορ στην έδρα της Κολωνίας.

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ντόρτμουντ, καθώς δέχτηκε γκολ στο 15ο λεπτό, με τον Όλσεν να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι, παγώνοντας το κατάμεστο «Signal Iduna Park» με κεφαλιά «ψαράκι».

Μάλιστα οι Βεστφαλοί πέταξαν στα… σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν άμεσα, καθώς στο 20′ κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Κορ ανέτρεψε τον Γκερέιρο, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

Ο Αλέ, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, είδε τον Ντάμεν να αποκρούει την μπάλα, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 24′ τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Ντόρτμουντ, καθώς δέχτηκε και δεύτερο γκολ, με τον Ονισόβο να βρίσκει δίχτυα -κι αυτός- με κεφαλιά.

Την ίδια ώρα η Μπάγερν προηγούνταν με 1-0 στην έδρα της Κολωνίας, χάρη σε γκολ του Κομάν (8′), έχοντας πάρει αυτή… κεφάλι στη μάχη του τίτλου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι Βεστφαλοί είχαν δοκάρι με τον Αλέ, ενώ στο 69ο λεπτό η Ντόρτμουντ μείωσε σε 2-1 με τέρμα του Γκερέρο.

Στο 81ο λεπτό η Μπάγερν Μονάχου ισοφαρίστηκε με πέναλτι από την Κολωνία, με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς οι φίλαθλοι της Ντόρτμουντ, καθώς πλέον η ομάδα τους χρειαζόταν ένα γκολ για να πάρουν το πρωτάθλημα.

Από την άσπρη βούλα ευστόχησε στο RheinEnergie ο Λιούμπιτσιτς.

Πάντως οι Βαυαροί επανέκτησαν το προβάδισμά τους στο 89ο λεπτό, κι έτσι υπήρξε νέα εναλλαγή συναισθημάτων, στο φινάλε του γερμανικού πρωταθλήματος, που έχει στοιχεία θρίλερ.

Το 2-1 για την ομάδα του Τούχελ το έκανε ο Μουσιάλα.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντόρτμουντ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ζίλε, ωστόσο δεν είχε χρόνο για να κάνει την ανατροπή, κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» είδαν το όνειρο της κατάκτησης του τίτλου να εξελίσσεται γι’ αυτούς σε… εφιάλτη.