ΜΠΑΣΚΕΤ

, Γ’ Εθνική: “Καυτός” Δίωνας, νίκη ελπίδας η Καλαμάτα 80 – Λύγισε στην Κόρινθο η Καλαμάτα BC

Ακάθεκτος ο Δίωνας, νίκη ελπίδας η Καλαμάτας 80, δεν άντεξε η Καλαμάτα ΒC. Δυο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των μεσσηνιακών ομάδων στη 6η αγωνιστική της Γ Εθνικής μπάσκετ.

Με την δύναμη της έδρας ο Δίωνας λύγισε την αντίσταση και της Ερμιονίδας με 95-81 και συνεχίζει την πορεία του στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη μετράει το κορυφαίο ρεκόρ της λίγκας με την 3η νίκη σε ισάριθμα ματς στο σπίτι της και 5η συνολικά και παραμένει δυνατά στο κόλπο των πλέι οφ. Μετά από ένα σχετικό ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Νίκη ελπίδας πέτυχε η Καλαμάτα 80 με 93-83 επι της Γαλήνης και με ρεκόρ 2-4 μπορεί να δει το δύσκολο μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Αντίθετα, η Καλαμάτα BC δεν τα κατάφερε στην Κόρινθο που πήρε με 75-71 το ντέρμπι και βρέθηκε στο 5-1.  Η ομάδα του Παύλου Νώντα έφτασε κοντά σε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσε όμως ποτέ να υπερκαλύψει την απόσταση, με την οποία βρέθηκε να υπολείπεται από νωρίς στο παιχνίδι.

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, η Νήαρ Ηστ πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 68-58. Η ομάδα της Καισαριανής πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, βρέθηκε μέχρι και 11 πόντους μπροστά(46-57,33′) φτάνοντας χωρίς καρδιοχτύπια στο 5ο ροζ φύλλο αγώνα της τη φετινή σεζόν.

Η Παναχαϊκή επικράτησε εντός έδρας με 64-57 του συμπολίτη Γλαύκου, με τον οποίο πλέον συμβαδίζουν στη βαθμολογία με ρεκόρ 4-2.

Εύκολο έργο για την Αγία Παρασκευή, η οποία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Πήγασο, αποσπώντας το ροζ φύλλο αγώνα με 93-48.