ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Formula 1: «Όργια» του Φερστάπεν στο Σπα και αγκαλιά με τον τίτλο ο Ολλανδός!

, Formula 1: «Όργια» του Φερστάπεν στο Σπα και αγκαλιά με τον τίτλο ο Ολλανδός!

Αν και ξεκίνησε 15ος, ο μαγικός Μαξ Φερστάπεν έκανε «όργια» στο Σπα, πήρε τη νίκη και αγκάλιασε τον τίτλο στη Formula 1, την ώρα που η Red Bull πανηγύρισε το 1-2!

Ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull έδειξε πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να κατακτήσει και φέτος τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, καθώς, μετά από εκπληκτική κούρσα, τερμάτισε πρώτος και στο γκραν πρι του Βελγίου, 14ο του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Φόρμουλα Ενα, αυξάνοντας τη διαφορά του στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής, μολονότι ξεκίνησε από την 14η θέση, λόγω της ποινής του, επειδή ξεπέρασε στα πρώτα δοκιμαστικά το επιτρεπόμενο όριο αλλαγών σε μηχανικά εξαρτήματα του μονοθεσίου του, ήταν πραγματικός «σίφουνας», κάλυψε τη διαφορά και τερμάτισε με άνεση πρώτος στην πίστα του Σπα.

Στη δεύτερη θέση, κάνοντας το 1-2 για την Red Bull, ήταν ο Μεξικανός, Σέρχιο Πέρεθ, και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ισπανός πιλότος της Ferrari, Κάρλος Σάινθ. Να σημειωθεί πως η σημερινή ήταν η 9η φετινή και 29η συνολικά στη σπουδαία καριέρα του Φερστάπεν.

Ο Σαρλ Λεκλέρ έκανε το καλύτερο δυνατό και τερμάτισε στην 5η θέση. Ο Μονεγάσκος, για τον ίδιο λόγο με τον Φερστάπεν, ξεκίνησε 15ος και έκανε μεγάλη προσπάθεια για να καλύψει τη διαφορά. Μετά το τέλος του αγώνα έπεσε 6ος, καθώς τιμωρήθηκε με πέντε δευτερόλεπτα εξαιτίας υψηλής ταχύτητας στο pit lane.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στην εκκίνηση. Ο Λιούις Χάμιλτον, προσπάθησε να περάσει τον Φερνάντο Αλόνσο, συνέκλινε και δεν άφησε χώρο στην εσωτερική, με αποτέλεσμα την επαφή τους. Μάλιστα, το αυτοκίνητο του Βρετανού οδηγού βρήκε στην μπροστινή ρόδα του Ισπανού και σηκώθηκε στον αέρα για να προσγειωθεί απότομα. Στη συνέχεια η Mercedes άρχισε να καπνίζει και αποτέλεσμα ήταν η εγκατάλειψη του επτά φορές παγκοσμίου πρωταθλητή. Η βαθμολογούμενη δεκάδα του βελγικού γκραν πρι και οι βαθμολογίες οδηγών και κατασκευαστών έχουν ως εξής: