Football League

, Football League: Ήττες Θεσπρωτού, Αιγάλεω- Η Ιεράπετρα άλωσε την Βέροια (αποτ.-βαθμ.)

Ευνοϊκά για την Καλαμάτα ήταν τα αποτελέσματα των αγώνων με τα οποία άνοιξε το Σάββατο η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στην Football League.

Κι αυτό γιατί ηττήθηκαν και οι δυο ομάδες, Αιγάλεω και Θεσπρωτός που βρίσκονται πάνω από την ζώνη και τις οποίες κυνηγά η Μαύρη Θύελλα.

Ο Θεσπρωτός ηττήθηκε 2-1 απο τα Τρίκαλα που άνοιξαν την διαφορά στο +7 στη κορυφή της βαθμολογίας, ενώ το Αιγάλεω ηττήθηκε 1-0 από τον Διαγόρα στη Ρόδο.

Στο ντέρμπι της 3ης θέσης η Ιεράπετρα πήρε μεγάλο διπλό με ανατροπή στην Βέροια.

Τρίκαλα – Θεσπρωτός 2-1

Τα Τρίκαλα πίεσα απο το ξεκίνημα και στο 39ο λεπτό, ο Ριζογιάννης έκανε το 1-0 από τη βούλα του πέναλτι, ενώ ο Πέλκας ήταν αυτός που έκανε το 2-0 στο 84′, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 2-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Νταλα Κόστα.

Τρίκαλα (Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης (87′ Νιάρος), Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (66′ Τεγούσης), Πέλκας, Λώττας (75′ Πελάεθ), Σταματής.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Καμμένης, Κολτσίδας (59′ Ευθυμίου), Κωνσταντακόπουλος, Σερβιλάκης, Κωνσταντίνου (73′ Βουκομάνοβιτς), Δημητρούλας, Μπίκας, Καζβιρόπουλος, Κολλάς (23′ Ντάλα Κόστα).

Διαγόρας – Αιγάλεω 1-0

Την ανοδική του πορεία συνεχίζει ο Διαγόρας, ο οποίος μετά τη νίκη κόντρα στον Ιωνικό (1-0), πέτυχε ακόμα μία νίκη με το ίδιο σκορ κόντρα στο Αιγάλεω. Η ομάδα της Ρόδου σκαρφάλωσε στον βαθμολογικό πίνακα και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τις προνομιακές πρώτες θέσεις.

Αντίθετα, το Αιγάλεω βρίσκεται έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, αφού έχει 24, έναντι του Ιάλυσου που βρίσκεται μία θέση κάτω με 23, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η νίκη ήρθε από το πόδι του Μπαρμπαρούση, ο οποίος στο 42ο λεπτό βρήκε δίχτυα, πετυχαίνοντας το «χρυσό» γκολ και δίνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Διαγόρας (Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Γεωργίου (90′ Αυγενικού), Μπουρλάκης (82′ Γλυνός), Πατσαρούχας, Μπαρμπαρούσης.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάσκαρης, Γουερέ (55′ Τσιλιγκίρης), Μαχαίρας, Φαρινόλα, Καλλέργης (82′ Μαρκολίνο), Καπός.

Βέροια – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2

Σπουδαίο διπλό με μεγάλη ανατροπή, πήρε ο ΟΦ Ιεράπετρας μέσα σε μία δύσκολη έδρα όπως αυτή της Βέροιας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη βαθμολογία, με τον ΟΦ Ιεράπετρας να παίρνει… κεφάλι, πλησιάζοντας στις πρώτες δύο θέσεις.

Η Βέροια ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, το τέρμα ήρθε ύστερα από φάουλ του Καραγιάννη, με τον Μαραγκό να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Πασά να μη δυσκολεύεται για το 1-0.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με παρόμοιο τρόπο. Ένα φάουλ του Χιντζίδη έξω από την περιοχή, ο Χαντί πήρε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσια (1-1), κάνοντας… σεφτέ στα προσωπικά του τέρματα με την ομάδα. Στο 66′ ήρθε και η ολική ανατροπή με τον Αποστολόπουλο να κάνει ένα εκπληκτικό σουτ στα όρια της περιοχής, γράφοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Βέροια (Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μανιώτης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Παυλίδης (75′ Κανούλας), Βεργώνης, Ταΐρης, Καραγιάννης (67′ Σιμόνι), Πόζογλου, Πασάς.

Ιεράπετρα (Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σμίλτος, Μάγκας, Χύσι, Σκόνδρας, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Χαντί, Αποστολόπουλος (80′ Μηνάς).

Νίκη Βόλου – Τρίγλια 2-2

Σπουδαίος βαθμός στο 95′ για την Τρίγλια. Η Νίκη Βόλου βρισκόταν «αγκαλιά» με τους τρεις βαθμούς, ωστόσο η ομάδα της Χαλκιδικής κρατούσε το… καλό για το τέλος, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 με τον Τσιμπούκα στο 15ο λεπτό, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 57′.

Όλα έμοιαζαν να τελειώνουν, με την Τρίγλια όμως να έχει άλλη άποψη. Στο 90′ ο Μπρίτο έκανε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 95′ έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 2-2 και παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό, αφού «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Football League- 22η αγωνιστική

Σάββατο 29/2

Τρίκαλα – Θεσπρωτός 2-1 (39′ Ριζογιάννης πεν, 85′ Πέλκας / 90+ Ντάλα Κόστα)

Βέροια – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2 (4′ Πασάς / 54′ Χαντί, 66′ Αποστολόπουλος)

Νίκη Βόλου – ΠΟ Τριγλίας 2-2 (15′-56′ Τσιμπούκας / 90+ Μπρίτο πεν, 90+ Παπαστεριανός)

Διαγόρας – Αιγάλεω 1-0 (43′ Μπαρμπαρούσης)