Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

“Φονέας” των πρωτοπόρων η Θύελλα Χαρακοπιού – Η “εικόνα” του Σαββάτου (8/12)

, “Φονέας” των πρωτοπόρων η Θύελλα Χαρακοπιού – Η “εικόνα” του Σαββάτου (8/12)

Στις 28 Νοεμβρίου νίκησε τον Ηρακλή Καλαμάτας στην Κορώνη, με 2-1. Με το ίδιο σκορ χθες (18/12) “υπέταξε”, επίσης εντός έδρας και τον ΠΑΣ Ράχη. Καταπώς φαίνεται, η Θύελλα Χαρακοπιού έχει εξελιχθεί σε… φονέα των πρωτοπόρων, καθώς σε λιγότερο από ένα μήνα έκανε το “2 στα 2” απέναντι στους δύο πρωτοπόρους της Α1 τοπικής.

Οι παίκτες του Βασίλη Μπλέτσα, εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, πήραν κεφάλι στο σκορ στο 14’ με κεφαλιά του Κουτσολία, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους δέκα λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ του Δέμπι.

Προς του τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι “κανονιέρηδες” ανέβασαν την απόδοσή του και απώλεσαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να μπουν ξανά στο ματς. Αρχικά ο Κράκουλι με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, νικήθηκε εξ επαφής από τον Ποτηριάδη στο 44’.

Στις καθυστερήσεις ο Τρικουράκης απέφυγε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, από πλάγια θέση έστρωσε στον επερχόμενο Πολίτη που σούταρε, όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν πάνω στην γραμμή.

Στο 60’ ο παίκτης-προπονητής του ΠΑΣ Ράχη, Αλέξης Ζωγόπουλος κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καπόγλης, με τον Ποτηριάδη να του λέει “όχι”, αλλά ο Πολίτης πήρε το… ριμπάουντ και μείωσε σε 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ (Βασίλης Μπλέτσας): Ποτηριάδης, Μιχ. Στασινόπουλος (72’ Σκόθος), Κουκέας, Κ. Στασινόπουλος, Μαρκάκης, Κουτσολίας, Σκαφιδάς, Κυριακάκης, Π. Α. Βασιλογιαννακόπουλος, Π. Π. Βασιλογιαννακόπουλος (75’ λ. τρ. Απ. Στασινόπουλος), Δέμπι.

ΠΑΣ ΡΑΧΗ (Αλέξης Ζωγόπουλος): Μ. Τσέλα, Τριανταφυλλίδης, Κράκουλι, Γ. Κωστέας (48’ λ. τρ. Κοζομπόλης), Καραπετυάν (10’ λ. τρ. Θεοδωρακόπουλος), Πολίτης, Καπόγλης, Μπέγκα, Τρικουράκης, Δ. Τσέλα, Ζωγόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ 0-1
(86’ Καραβατάς)

Με κεκτημένη ταχύτητα από την σπουδαία νίκη κόντρα στον Ηρακλή Καλαμάτας, ο Νέος Άρις έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου στο “Γ. Λουκαρέας” (1-0) και πραγματοποίησε… άλμα στην 6η θέση. Σκόρερ για τους “πετεινούς” χρίστηκε ο Καραβατάς στο 86’.

HΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ. 1-1
(34’ Βασίλεφ – 86’ Στασινόπουλος)

Θύμα έκπληξης έπεσε ο Ολυμπιακός Καλαμάτας, καθώς δεν κατάφερε να νικήσει τον ουραγό Ηρακλή Κυπαρισσίας εκτός έδρας και έχει μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατόρθωσαν να σώσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Στασινόπουλου στο 86’, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ από το 34’ με τον Βασίλεφ να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 79’ αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντέντα του Ηρακλή (γροθιά σε αντίπαλο) και ο Καρούμπας του Ολυμπιακού (απώθησε αντίπαλό του).