EUROLEAGUE

Ευρωλίγκα: Βαριά ήττα Ολυμπιακού στη Μόσχα, 80-61 η ΤΣΣΚΑ

, Ευρωλίγκα: Βαριά ήττα Ολυμπιακού στη Μόσχα, 80-61 η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να παρουσιάσει στη Μόσχα το ανταγωνιστικό πρόσωπο του, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και πέμπτη σε δέκα αναμετρήσεις.

Οι Πειραιώτες «έπεσαν» με το βαρύ 80-61, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να «αναρριχάται» στην κορυφή της κατάταξης με επτά διαδοχικές νίκες και εννέα στο σύνολο (ρεκόρ 9-3).

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το ματς και ξέφυγαν με 9-17 (7′) χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου, όμως με δύο σουτ του Σενγκέλια πίσω από τα 6.75 οι γηπεδούχοι πλησίασαν γρήγορα (17-19, 8′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν 26-21 (14′) με τους Πειραιώτες να μένουν για 7 λεπτά χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς. Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων λίγο πριν το ημίχρονο (38-27, 20′) η οποία θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν ο Σπανούλης δεν έβγαζε δύο απίθανες ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +14 (46-32, 26′) ενώ αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Μπαρτζώκας (56-38, 30′).

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τελευταία περίοδο όπου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +24 (70-49, 37′) με την διαφορά να μένει σε παρόμοιο το επίπεδο μέχρι την κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπολομπόι 8, Χομένκο, Τζέιμς 16 (2), Χίλιαρντ 7 (1), Ούκχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Βόιτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4, Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5, Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9, Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7