EUROLEAGUE

Ευρωλίγκα: Θρύλος στην παράταση, 101- 93 την Βιλερμπάν στη Γαλλία (βαθμολογία)

, Ευρωλίγκα: Θρύλος στην παράταση, 101- 93 την Βιλερμπάν στη Γαλλία (βαθμολογία)

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε την Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός καθώς λίγες μέρες μετά την ήττα του στο ΣΕΦ, επιβλήθηκε επι γαλλικού εδάφους με 101-93 στην παράταση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκαανέβηκε στο 11-9 ενώ ο Γάλλοι, που είχαν αναθαρρήσει στο ΣΕΦ μετά από τέσσερις σερί νίκες, υποχώρησαν στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 6-14.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι και διψήφια διαφορά (13-23) με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ 15-23.

Οι Γάλλοι ήταν καταιγιστικοί στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασαν γρήγορα στο 8-0 και μείωσαν σε 21-23, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (24-25) και τελικά ισοφάρισαν (30-30).

Η Βιλερμπάν κατάφερε και πήρε και το προβάδισμα με τρίποντο του Νόρις Κόουλ (35-33), αλλά ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και μετά ξύπνησε και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (37-44).

​Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθι και φάουλ του Χάρισον ξέφυγε με +9 (40-49). Όμως, η ελληνική ομάδα έδωσε δικαιώματα με την απόδοση της και στο 26΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 (51-54).

Τα λάθη των ερυθρόλευκων συνεχίστηκαν με τους Γάλλους να ξανά μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι (53-54), όμως, ο Βασίλης Σπανούλης με ένα τρίποντο έγραψε το 57-61 στο 29′ και η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε τον Ολυμπιακό στο +2 (61-63).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Χάρισον έφτασε στο 61-65, αλλά ένα τρίποντο του Χάουαρντ και δυο βολές η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά με το 66-65 και λίγο αργότερα πήρε διαφορά πέντε πόντων (74-69) με 6:30 για το τέλος.

Οι Πειραιώτες με συνεχόμενες βολές μείωσαν σε 79-76 και με ένα καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα ισοφάρισαν σε 79-79 στο 37΄.

Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Χασάν Μάρτιν να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να γράφει το 79-81, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο, όμως, του Χάουαρντ (82-81) συνέχισε το θρίλερ, αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στέλνοντας τον Σλούκα στις βολές για το 82-83.

Τρίποντο του Σλούκα και παράταση

Στα 57 δευτερόλεπτα, ο Χέιζ με δυο βολές έγραψε το 84-83 και στα 10 δευτερόλεπτα για το τέλος στήθηκε στις βολές ο Νόρις Κόουλ για να σημειώσει το 86-83, αλλά ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο ισοφάρισε σε 86-86 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση με βολές του Λάιτι και του Κόουλ η Βιλερμπάν σημείωσε το 89-86, όμως, με τον ίδιο τρόπο ο Σλούκας μείωσε σε 8988 και ο Χάρισαν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Ο Κόουλ με λέι απ έγραψε το 91-90, αλλά ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή) έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (91-92) και ο Σλούκας με εύκολο καλάθι σημείωσε το +3 (91-94).

Με 48 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Χάρισον στήθηκε στις ελεύθερος βολές και έκανε το 91-95. Η Βιλερμπάν έχασε την επίθεση με τρίποντο του Κόουλ και ο Σλούκας με 26 δευτερόλεπτα για το φινάλε καθάρισε την υπόθεση νίκη γράφοντας το 91-97.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86, (παρ.) 93-101