EUROLEAGUE

Ευρωλίγκα: Ψύχραιμος στο τέλος ο Παναθηναϊκός, 96-94 την Ζαλγκίρις

, Ευρωλίγκα: Ψύχραιμος στο τέλος ο Παναθηναϊκός, 96-94 την Ζαλγκίρις

Για ακόμη μία φορά ο κακός αμυντικά Παναθηναϊκός βρέθηκε να «κυνηγά» στο σκορ την αντίπαλο του, για να εξαργυρώσει ένα ξέσπασμα του στον… επίλογο του αγώνα και στο… νήμα να υπερασπιστεί το ΟΑΚΑ και την έκτη θέση της κατάταξης της Euroleague.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 96-94 της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 20η αγωνιστική της Euroleague, γράφοντας το «2 στα 2» στη… διαβολοβδομάδα και βελτιώνοντας σε 12-8 το ρεκόρ του.

Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί, οι οποίοι φλέρταραν με το δεύτερο διαδοχικό «διπλό» και την επανάληψη του περσινού θριάμβου τους, συμβιβάστηκαν με τη 14η ήττα τους, που τους κρατά μακριά από το στόχο της οκτάδας.

Τι κρατά ο Παναθηναϊκός των 14 λαθών από την αποψινή αναμέτρηση; Το ξέσπασμα του σε άμυνα και επίθεση στο 4ο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 11-6, ξεφεύγοντας στο 35΄ με +10 (82-72), και τη συγκέντρωση του Ιωάννη Παπαπέτρου στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν με προσωπική ενέργεια στην άμυνα διόρθωσε το λάθος της ομάδας του που είχε προηγηθεί στην επίθεση, κρατώντας το τελικό 96-94…

Τι θέλει να ξεχάσει; Την αγχωτική… κούρσα στην οποία επιδόθηκε μέχρι το 26΄ (σ.σ. τότε προσπέρασε για πρώτη φορά), αλλά και την κατάρρευση της άμυνα του στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και δέχθηκε 22 πόντους σε αυτό το διάστημα…

Πρωταγωνιστές της επιτυχίας και… διψήφιοι του Παναθηναϊκού οι Ταϊρίς Ράις (20π.), ΝτεΣόν Τόμας (16π.), Νικ Καλάθης (14π., 11ασ.), ενώ κομβικοί ήταν και πάλι οι Γιώργος Παπαγιάννης (13π., 5ρ.), Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.) και Ουέσλι Τζόνσον (6π., 2/3τρ.).

Από τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι πρώην «κάτοικοι» του  ΟΑΚΑ, Κέι Σι Ρίβερς (13π.), Λούκας Λεκαβίτσιους (16π.), και του ΣΕΦ, Ζακ ΛεΝτέι (10π.). Μεγάλη εμφάνιση που δε συνδυάστηκε με «διπλό» από τον Τόμας Ουόκαπ (16π., 7ασ., 4ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94