EUROLEAGUE

Ευρωλίγκα: Μπλάκ άουτ Παναθηναϊκού στο τέλος και ήττα 103-86 απο την Χίμκι

Αντίθετα με ότι συνέβη πριν μια εβδομάδα, στην Αγ. Πετρούπολη, ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στην Μόσχα απο την Χίμκι με 103-86, παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά με 50-55.

Τα 15/29 τρίποντα των Ρώσων ουσιαστικά «υπέγραψαν» την… ιστορία του ματς, ενώ το σημείο που έκρινε το ματς ήταν τα τελευταία 12 λεπτά, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 33-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Το άσχημο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά σε λογικά πλαίσια ώστε να μην… τρέχει και να μην φτάνει σε περίπτωση ισοβαθμίας. Αν μη τι άλλο το -17 δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα ενώ δεν αποκλείεται να το βρει μπροστά του στο τέλος της σεζόν.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν και πάλι εκείνος που έκανε την διαφορά για την Χίμκι σημειώνοντας και το «high» του κόντρα στους «πράσινους» αφού είχε 26 πόντους με 7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 32 λεπτά.

Ο Γιάνις Τίμα τον ακολούθησε έχοντας άλλους 16 πόντους με 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Γερέμπκο και Μπούκερ.

Από πλευράς Παναθηναϊκού, όσο μπόρεσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και να παίξει… κανονικό μπάσκετ, οι Καλάθης, Ουάιλι, Παπαπέτρου και Φριντέτ ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν. Να σημειωθεί ότι ο αρχηγός των «πρασίνων» είχε 8 ασίστ στο καλό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του, ενώ μόλις 3 στο δεύτερο.