EUROLEAGUE

Ευρωλίγκα: Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ

, Ευρωλίγκα: Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ

Με μία νίκη και μία ήττα επιστρέφει από την Ισπανία ο Ολυμπιακός, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι του στη χώρα, δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρεάλ. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 72-63 στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις εκτός έδρας υποχρεώσεις του, καθώς το φινάλε στη φετινή διοργάνωση θα φιλοξενήσει την ερχόμενη Παρασκευή (9/4) τη Χίμκι στο ΣΕΦ. Η ελληνική ομάδα με την ήττα της υποχώρησε στο 15-18 ενώ αντίθετα οι Μαδριλένοι (19-14) έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκείνος που ξεχώρισε σε ένα πολύ κακό επιθετικό βράδυ για τον Ολυμπιακό. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Πειραιώτες σημείωσαν μόλις 38 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα βελτιώνοντας τη συνολική τους εικόνα με τους 25 που σκόραραν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελείωσαν, δε, το παιχνίδι με 16/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 17 λάθη.

Οι Ισπανοί που δεν εντυπωσίασαν, δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα, ενώ από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα παγίωσαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Μετά από το 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 10 πόντων προηγούμενοι με 36-26.

Στο 24′ ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους μειώνοντας σε 41-33 όμως η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους που με επιμέρους 14-5 έφτασαν να προηγηθούν με 17 πόντους διαφορά, με τον Ταβάρες να κάνει το σκορ 55-38 στο 31′.

Η εικόνα του Ολυμπιακού, τουλάχιστον επιθετικά, βελτιώθηκε στη συνέχεια δίχως ωστόσο να καταφέρει να πλησιάσει στο σκορ με τους Μαδριλένους να συντηρούν την απόσταση ασφαλείας ως και το τελικό 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-26, 53-38, 72-63.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18, Γκαρούμπα 2 , Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15, Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1), Βεζένκοf 22 (3), Πρίντεζης 7, Ζαν-Σαρλ , Τζένκινς 2, Κουφός 2, Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (1).