ΣΠΟΡ

Ευκλής Cycling Team: 5μελής αποστολή στο 1ο L’etape Greece by Tour de France

, Ευκλής Cycling Team: 5μελής αποστολή στο 1ο L’etape Greece by Tour de France

Το Σάββατο (1/4) πέντε αθλητές της ποδηλατικής ομάδας του Σ.Π.Ο.Κ. ”Ο Ευκλής” έλαβαν μέρος σε έναν από τους δημοφιλέστερους αγώνες επί Ελληνικού εδάφους, σε έναν διεθνή ερασιτεχνικό ποδηλατικό αγώνα στα πρότυπα του θρυλικού Γύρου Γαλλίας, με την επωνυμία ”1ο L’etape Greece by Tour de France” στην Αρχαία Ολυμπία.

Στον αγώνα των 150 χλμ. οι καλαματιανοί αθλητές έλαβαν τις παρακάτω θέσεις: ο Μπάμπης Γκουλούσης κατάφερε και τερμάτισε στη 2η θέση στο ηλικιακό group των 40-49 ετών και 13ος στη Γενική Κατάταξη, τον ακολούθησε ο Νίκος Ρήγας στην 13η θέση στη κατηγορία των 50-59 ετών.

Ο Φίλιππος Λυριντζής στάθηκε άτυχος, καθώς αναγκάστηκε, να εγκαταλείψει μετά από απώλεια ελαστικού τα τελευταία 10 χλμ. της διαδρομής.

Στον αγώνα των 75 χλμ. ο Δημήτρης Καούνης κατέκτησε την 2η θέση, ενώ ο Παναγιώτης Νέζης ήταν 58ος και οι δύο στο group των 50-59 ετών.

Οι ποδηλάτες του Ευκλή ανέφεραν: «Η συμμετοχή μας στο L’etape Greece μας άφησε μόνο χαμόγελα και μας κάνει, να σκεφτόμαστε, ότι το μέλλον της Ελληνικής ποδηλασίας είναι λαμπρό».