ΔΙΕΘΝΗ

, Europa League: Ζωντανή στο Μάντσεστερ η Μίλαν, προβάδισμα για Άγιαξ, Βιγιαρεάλ, Tότεναμ, Ρόμα (βίντεο)

Η Μίλαν πήρε στις καθυστερήσεις την ισοπαλία με 1-1 στο Μάντσεστερ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μάντσεστερ Γουνάιτεντ και Μίλαν καθώς η μεταξύ τους πρώτη αναμέτρηση για τους “16” του Europa League ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1).

Οι Άγγλοι με γκολ του Ντιαλό είχαν το προβάδισμα έως τις καθυστερήσεις αλλά οι «ροσονέρι» απάντησαν με γκολ του Κιάερ.

Ο Άγιαξ βρέθηκε από τον πρώτο αγώνα με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά, αφού επικράτησε εντός έδρας της Γιουνγκ Μπόις με 3-0.

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Βιγιαρεάλ χάρη στην εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τη Ντιναμό Κιέβου. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Ισπανοί νίκησαν με 2-0 και έχουν το πάνω χέρι στη ρεβάνς.

Η Τότεναμ με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν που πέτυχε και τα δύο της γκολ (25’, 70’), επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και είναι με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά, όπως και η Ρόμα, η οποία «καθάρισε» με 3-0 (23’ Πελεγκρίνι, 73’ Ελ Σααράουι, 77’ Μαντσίνι) την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ολίμπικο».

Μεγάλο προβάδισμα απέκτησε και η Γρανάδα που νίκησε 2-0 (26’ Χόρχε Μολίνα, 76’ Σολδάδο) εντός έδρας την Μόλντε.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των «16» του Europa League:

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-1 (7΄ Στάντσιου – 36΄ Χελάντερ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)-Μίλαν (Ιταλία) 1-1 (50΄ Ντιαλό – 90’+2 Κιάερ)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 0-2 (30΄ Τόρες, 56΄ Αλμπιόλ)

Άγιαξ (Ολλανδία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 3-0 (62΄ Κλάασεν, 82΄ Τάντιτς, 90΄+2 Μπρομπέι)

Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Άρσεναλ (Αγγλία) 1-3 (58΄ Ελ Αραμπί – 34΄ Όντεργκαρντ, 79΄ Γκάμπριελ, 85΄ Ελνένι)

Γρανάδα (Ισπανία)-Μόλντε (Νορβηγία) 2-0 (26΄ Μολίνα, 76΄ Σολντάδο)

Τότεναμ (Αγγλία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 2-0 (25΄, 70΄ Κέιν)

Ρόμα (Ιταλία)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 3-0 (23΄ Πελεγκρίνι, 73΄ Ελ Σαράουι, 77΄ Μαντσίνιο)