, Europa Conference League: Άγγιξε την ανατροπή ο Παναθηναϊκός, αλλά έμεινε με το όνειρο (vid)

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σλάβια στη “Λεωφόρο”, με τους Τσέχους να παίρνουν την πρόκριση για τα πλέι οφ

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Σλάβια στη “Λεωφόρο”, αλλά η πρόκριση στα πλέι οφ του Europa Conference League είχε κριθεί μια εβδομάδα νωρίτερα στην Πράγα, όταν και οι Τσέχοι είχαν επικρατήσει με 2-0.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν δύο κλασικές ευκαιρίες που είχαν σε γκολ, ενώ “φωνάζουν” για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 42ο λεπτό, όταν ο Μαντούς “γκρέμισε” τον Σένκεφελντ στην περιοχή.

Ό,τι δεν έκαναν οι γηπεδούχοι στο πρώτο 45λεπτο το έκαναν στο ξεκίνημα του δευτέρου, όταν ο Σποράρ πήρε την μπάλα μετά από σέντρα του Χουάνκαρ και με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Στο επόμενο μισάωρο, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς προσπάθησαν να πιέσουν για το 2-0, παρά την κούρασή τους, όμως, αντ’ αυτού ήρθε η ισοφάριση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μπρινιόλι, μετά από λάθος του Καμπετσή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (55’ Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμπετσής), Πέρεθ, Τσέριν, Βαγιαννίδης (77’ Ιωαννίδης), Σπόραρ, Αϊτόρ (88’ Καρλίτος).

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Μάντους, Ντούντερα (82’ Μάζοπουστ), Ούσου, Καχαράμπα, Ντόρλεϊ, Τραορέ (61’ Σεβτσίκ), Τιεχί, Χόλες, Σραντς, Λινγκρ (62’ Ούσορ), Ολαγίνκα.