EUROLEAGUE

, Euroleague: Άλωσε το Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός, 89-87 την Μακάμπι στην παράταση (βίντεο)

Νίκη 8άδας στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός με τους Έλληνες να κάνουν τη διαφορά

Σπουδαία από βαθμολογικής (είναι η 10η επιτυχία του σε 18 αγώνες) και ψυχολογικής πλευράς νίκη πέτυχε στην παράταση ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου (89-87, κ.α. 73-73).

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην επικράτηση με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα (21 πόντοι και 11 ασίστ), Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13 ποντοι με 2 τρίποντα στην καλύτερη εμφάνιση του με την ομάδα του Πειραιά) και Σάσα Βεζένκοφ (8 πόντοι με 2 τρίποντα και 7 ριμπάουντ).

Σε ένα ματς που και οι δύο αντίπαλοι ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (6/27 τρίποντα οι γηπεδούχοι, 8/26 ο Ολυμπιακός), οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν μετά το πρώτο ημίχρονο (40-33 για την Μακάμπι) να ελέγξουν την κατάσταση από την άμυνα τους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 με τρίποντο του Κώστα Σλούκα ισοφάρισε σε 40-40 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 49-48 με νέο τρίποντο του Σλούκα στο 27’ και παρότι προηγήθηκαν 65-61 με 3’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Σάσα Βεζένκοφ, στο 39’ βρέθηκαν στο -4 (71-67).

Κατάφεραν, ωστόσο, με δύο ζευγάρια βολών από τους Βεζένκοφ, Σλούκα στα τελευταία 24’’ της κανονικής διάρκειας, να στείλουν το ματς στην παράταση (73-73).

Στο έξτρα πεντάλεπτο δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ ήταν καθοριστικά για τη νίκη του Ολυμπιακού. Ο Λαρεντζάκης έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (83-81), 1’ και 31’’ πριν την λήξη της παράτασης και ο Βεζένκοφ διαφορά πέντε πόντων (86-81) με 52’’ να απομένουν για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73κ.α., 87-89 παρ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10