ΔΙΕΘΝΗ

Euro 2020: «Ζωντανή» με Μίραντσουκ η Ρωσία (video)

, Euro 2020: «Ζωντανή» με Μίραντσουκ η Ρωσία (video)

Με γκολ του Αλεκσέι Μίραντσιουκ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ρωσία νίκησε 1-0 τη Φινλανδία στο εναρκτήριο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Euro 2020 κι έκανε πιο περίπλοκη τη μάχη για την πρόκριση από το Β΄ όμιλο.

Στο 22΄ ο Ντζιούμπα έκανε κίνηση προς την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από κεφαλιά του Μάριο Φερνάντες, αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει καλά για να εκτελέσει απ’ τα δύο μέτρα. Στο 27΄ ο Πογιάνπαλο έφυγε κατά μέτωπο προς την εστία, αλλά λίγο πριν σουτάρει, τον έκοψε την τελευταία στιγμή ο Ντιφέεφ.

Στο 37΄ η Ρωσία έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν από χαμηλή σέντρα του Κουζάεφ ο Καραβάεφ δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα από τα τρία μέτρα, υπό την πίεση του Ούρονεν.

Η πίεση και η υπεροχή των Ρώσων «καρποφόρησε» εντέλει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με εξαιρετική κίνηση, προσποίηση κι εκτέλεση με το αριστερό απ’ τον Μίραντσιουκ, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Χραντέτσκι κι «έγραψε» το 1-0.

Η Φινλανδία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Πούκι στο 49΄. Στο 52΄ ο Γκολοβίν βρήκε λίγο χώρο έξω απ’ την περιοχή και σούταρε δυνατά, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Χραντέτσκι.

Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά «άνοιξε» ακόμη περισσότερο, με την Φινλανδία να ανεβαίνει ψηλά για να ισοφαρίσει και τη Ρωσία να ψάχνει τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να σημειώσει ένα δεύτερο τέρμα.

Στο 66΄ ο Ζεμαλέτντινοφ, που είχε περάσει αλλαγή μόλις 5 λεπτά νωρίτερα, έκανε διαγώνια κίνηση και υποδέχθηκε τη μπάλα απ’ τον Γκολοβίν, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουζάεφ βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε στη γωνία, με τον Χραντέτσκι να αντιδράει καταπληκτικά, διατηρώντας την ομάδα του «ζωντανή» στο παιχνίδι, το σκορ του οποίου δεν άλλαξε ως το τέλος.