ΔΙΕΘΝΗ

Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία, βύθισε στο πένθος την Αγγλία (video)

, Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία, βύθισε στο πένθος την Αγγλία (video)

Δραματικός ο τελικός στο Γουέμπλεϊ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο 90λεπτο και την παράταση και τους “ατζούρι” να επικρατούν με 3-2 στη “ρώσικη ρουλέτα”

Ο Ντοναρούμα έβαλε την υπογραφή του στον τελικό του Euro και η Ιταλία σήκωσε το δεύτερο Ευρωπαϊκό τρόπαιό της, επικρατώντας με 3-2 στα πέναλτι της Αγγλίας (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) για την οποία η… μοίρα επιμένει να μη θέλει να πανηγυρίζει ποτέ.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι στέφθηκε ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από 53 χρόνια και έκλεισε… το σπίτι των Άγγλων που έχασαν τεράστια ευκαιρία για τον πρώτο διεθνή τίτλο μετά το 1966.

Η επιλογή του Σάουθγκεϊτ να ξεκινήσει με τριάδα στόπερ, τους Τρίπιερ και Σο φουλ μπακ στις πτέρυγες και τον Κέιν ουσιαστικά τέταρτο χαφ, αφενός έδωσε πλάτος στην ανάπτυξη της ομάδας του και αφετέρου απενεργοποίησε Ινσίνιε και Κιέζα.

Με τη συμπλήρωση μόλις δύο λεπτών αγώνα η τακτική προσέγγιση της Αγγλίας δικαιώθηκε στον απόλυτο βαθμό και έφερε νωρίς το ματς στα μέτρα της: η φάση ξεκίνησε και τελείωσε με τον Σο, που αξιοποίησε τη σέντρα του Τρίπιερ για το γκολ των γηπεδούχων.

Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες συγκινήσεις, αλλά η επιλογή του Ρομπέρτο Μαντσίνι να αντικαταστήσει τον Ιμόμπιλε και να παίξει με τρεις φορ που άλλαζαν θέσεις, μετέφερε όλο το ματς στα καρέ των Άγγλων.

Οι “ατζούρι”, αφού απείλησαν με τον Κιέζα, έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Μπονούτσι στο 67′ και έχασαν ευκαιρία για ολική ανατρομή με τον Μπεράρντι λίγο αργότερα.

Ο Σάουθγκεϊτ έκανε πιο ορθολογικό το σχήμα της ομάδας του με Σάκα αντί Τρίπιερ, αλλά ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου δεν συνέβη το παραμικρό, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στα πέναλτι.

Εκεί πρωταγωνιστές ήταν οι δύο τερματοφύλακες, που είχαν από δύο αποκρούσεις, αλλά οι Άγγλοι είχαν κι ένα δοκάρι με τον Ράσφορντ.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (118′ Φλορέντσι), Μπαρέλα (54′ Κριστάντε), Ζορζίνιο, Βεράτι (96′ Λοκατέλι), Κιέζα (86′ Μπερναντέσκι), Ινσίνιε (91′ Μπελότι), Ιμόμπιλε (55′ Μπεράρντι).

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ (120′ Σάντσο), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70′ Σάκα), Σο, Φίλιπς, Ράις (74′ Χέντερσον, 120′ Ράσφορντ), Μάουντ (99′ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν.