Εθνικός Μελιγαλα-Σπερχογεία 4-2: Συνεχίζουν απτόητοι οι μελιγαλιώτες

, Εθνικός Μελιγαλα-Σπερχογεία 4-2: Συνεχίζουν απτόητοι οι μελιγαλιώτες

Μετά από ένα ματς «διαφήμιση» του ποδοσφαίρου με 6 γκολ, ωραίο θέαμα και πολλές φάσεις, ο Εθνικός Μελιγαλά επικράτησε της Σπερχογείας με 4-2 και έφτασε τους 9 βαθμούς, μόλις έναν βαθμό πίσω από την κορυφή όπου «συγκατοικούν» Πάμισος και Μεθώνη.

Οι δυο ομάδες απέδωσαν φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο, το σκορ είχε τρομερές διακυμάνσεις, όπως και η ψυχολογία των παικτών των δυο ομάδων.

Ωστόσο ο Εθνικός ήταν καλύτερος, πήρε δίκαια την νίκη εκμεταλλευόμενος τα πολλά αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων που «προδώθηκαν» από τις ασυνεννοησίες στην άμυνα.

Ο Εθνικός πήρε κεφάλι στο σκορ με τον κεφάτο Σαραντόπουλο στο 4ο λεπτό, όμως η απάντηση της Σπερχογείας δεν άργησε.
Μόλις 10 λεπτά αργότερα ο Κοτσιλιέρης έφερε το ματς στα ίσια αλλά η χαρά των «ταύρων» δεν κράτησε πολύ.

Ο Καλύβας έκανε το 2-1 στο 20΄, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι και το φινάλε του α΄ μέρους.

Με χαμένες φάσεις εκατέρωθεν ξεκίνησε η επανάληψη, ωστόσο οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν πρώτοι στο 78΄ με τον Φέστα να κάνει το 3-1 αλλά η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους φιλοξενούμενους, με τον Ε. Δωδέκατο στο 85΄ να μειώνει σε 2-3 και να δίνει ελπίδες στην ομάδα του.

Ο πολύπειρος Καρατζούλιας είχε αντίθετη γνώμη και στο 88΄ «τελείωσε» το ματς με ωραίο γκολ, για να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

ΓΚΟΛ 1-0!!! παράλληλη συρτή μπαλιά από αριστερά του Καλύβα, ο Σαραντόπουλος με πλασέ στο πρώτο δοκάρι ανοίγει το σκορ για την ομάδα του

11΄ κεφαλιά του Οικονομόπουλου, άουτ η μπάλα

14΄ ΓΚΟΛ 1-1!!! Σέντρα από αριστερά του Σαούτη, ο Οικονομόπουλος γύρισε με κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας και ο Κοτσιλιέρης αφύλαχτος με πλασέ στέκλνει τη μπάλα στα δίχτυα

20΄ ΓΚΟΛ 2-1!!! φάουλ του Λάγιου από δεξιά, ο Καλύβας αφύλαχτος στο 2ο δοκάρι με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων

27΄ σουτ του Σαραντόπουλου εκτός περιοχής, αποκρούει ο Σταματίου

30΄ συνεργασία Σαραντόπουλου-Λάγιου, σουτ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι, ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι η μπάλα

43΄ Καλύβας και Σαραντόπουλος συνεργάζονται, ο τελευταίος κάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνά και πάλι δίπλα από το δοκάρι

65΄ σουτ του Σαραντόπουλου σχεδόν πάνω στη γραμμή μετά από κόρνερ, διώχνουν εξ’ επαφής οι αμυντικοί!

70΄ φάουλ του Δασκαλάκη, χάνει τη μπάλα ο Λίβας μέσα από τα χέρια του αλλά ο Καραχάλιος σουτάρει άουτ

71΄ νέο σουτ του Καραχάλιου, και πάλι άουτ

78΄ ΓΚΟΛ 3-1!!! κόρνερ του Λυμπερόπουλου, αφύλαχτη κεφαλιά του Φέστα στο 2ο δοκάρι και γκολ!

85΄ ΓΚΟΛ 3-2!!! Ο Ε. Δωδέκατος πιάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

88΄ ΓΚΟΛ 4-2!!! Με τον ίδιο τρόπο απαντά ο Καρατζούλιας!

Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Τσοπανάκης, Δ. Ταβουλαρέας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Λίβας, Ντεμίρι (83΄ Μακρής), Μπούνας, Χαραλαμπόπουλος, Φέστας, Σεμούρι, Καλύβας (53΄ λ. τρ. Λυμπερόπουλος), Καρατζούλιας, Σαραντόπουλος (90΄ Καλογερόπουλος), Λάγιος, Ρουμελιώτης (73΄ Διακουμάκος)

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Σταματίου, Δημητρίου, Κουμπανάκης (46΄ Πετράκος), Δικαίος, Πετριτάι, Δασκαλάκης, Κατσιλιέρης, Σαούτης (Γ. Δωδέκατος), Ε. Δωδέκατος, Καραχάλιος, Οικονομόπουλις