Εθνικός Μελιγαλά- Παπαφλέσσας Χώρας 3-1:  Κυρίαρχος, ξεκίνησε με το δεξί…

, Εθνικός Μελιγαλά- Παπαφλέσσας Χώρας 3-1:  Κυρίαρχος, ξεκίνησε με το δεξί…

Ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας και των πολλών χαμένων ευκαιριών ο Εθνικός Μελιγαλά και επιβλήθηκε 3-1 τουΠαπαφλέσσαΧώρας σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν πρωταγωνιστής αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Αλεξανδρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Καρατζούλια να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 17ο λεπτό. Ενώ θα περίμενε κανείς τον γκολ αυτό να τους δώσει ώθηση και ένα να “ξεκλειδώσει” την άμυνα του Παπαφλέσσα Χώρας, οι γηπεδούχοι επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών.

Η αρχή έγινε αμέσως μετά το γκολ, με τον Σαούτη να κάνει την προσπάθεια απο δεξιά, να κόβει την μπάλα αλλά να περνάει από αμυντικούς και επιτιθέμενους ενώ ο Εθνικός είχε δυο ακομη τελικές με τον Δαλκαφούκη στο 22′ και στο 24′ που απέκρουσε ο Αλεξανδρόπουλος.

Τελικά όπως -συνήθως- συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 44ο λεπτό με τον Μπάρκα.

Το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι πάνω στον Δαλκαφούκη και τελικά κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ στο 52ο λεπτό με τον Σαραντόπουλο. Οι όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι καλό από το παιχνίδι εξανεμίστηκαν εννέα λεπτά αργότερα όταν ο Δαλκαφούκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και κεραυνοβόλησε τον Λυμπερόπουλο για το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Πλακογιάννης (Ταβουλαρέας, Μπασιλάρης).

Εθνικός Μελιγαλά (Πολίμος): Αργυρόπουλος, Διακουμάκος, Μακρής, Φέστας, Δαλκαφούκης (89′ Ζύλφο), Σαούτης, Κανελλόπουλος (83′ Ροβολής), Καρατζούλιας, Σαραντόπουλος, Λάγιος, Ρουμελιώτης (65′ Ράτσεφ).

Παπαφλέσσας Χώρας (Ανδρώνης): Αλεξανδρόπουλος, Αναστασόπουλος (65′ Τσόπελας), Γκεβόρι, Μπάρκας, Κωνσταντόπουλος, Ε. Τσέρτος, Ντότσι (46′ Κανελλόπουλος), Δημόπουλος, Ρουσσόπουλος, Α. Τσέρτος, Μαρκόπουλος.