Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Εθνικός Μελιγαλά- Πάμισος Μεσσήνης 1-1: Κόλλησαν στη λάσπη οι πράσινοι

, Εθνικός Μελιγαλά- Πάμισος Μεσσήνης 1-1: Κόλλησαν στη λάσπη οι πράσινοι

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα για την πρωτιά στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής Μεσσηνίας άφησε ο Πάμισος Μεσσήνης στο Μελιγαλά καθώς υποχρεώθηκε σε 1-1 από τον Εθνικό στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι πράσινοι κόλλησαν στο λασπωμένο τερέν με τους κυανόλευκους να παίρνουν έναν πολύτιμο βαθμό (5η ισοπαλία στο πρωτάθλημα) και να ξεκινούν με θετικό πρόσημο τον δεύτερο γύρο.

Οι Νησιώτες κυριάρχησαν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν στο σκορ στο τελείωμα του πρώτου μέρους με τον Κουλόπουλο και είχαν δύο δοκάρια, αλλά τελικά παραχώρησαν την ισοπαλία με αυτογκόλ στο τέλος του αγώνα.

Το ματς

Ο Πάμισος ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 7ο λεπτό ο Παπαδόπουλος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος με τους αμυντικούς να απομακρύνουν την μπάλα.

Ο Κανελλόπουλος με σουτ άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι στο 15ο λεπτό, είχε την πρώτη φάση στο ματς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια περιορίστηκαν σε αμυντικό ρόλο. Στο 26ο λεπτό ο Φιλόπουλος εκτέλεσε φάουλ με τον Παπανικολόπουλο να απομακρύνει στην δεξιά του γωνία ενώ ο τερματοφύλακας του Εθνικού είπεόχι” σε διπλή προσπάθεια του Παπαδόπουλου στο 32ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 41‘ όταν σε παράλληλο γύρισμα του Κανελλόπουλου ο Διακουμάκος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Ο Πάμισος συνέχισε την πίεση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και δικαιώθηκε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 43′ διαγώνιο σουτ του Κουλοπούλου πέρασε άουτ ενώ στο 45′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού ο Κουλόπουλος και πάλι έκανε το 0-1 με πλασέ εξ επαφής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με δοκάρι των πρασίνων. Στο 55ο λεπτό ο Λυμπερόπουλος έπιασε έναν κεραυνό με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο του Αλεξόπουλου, ο οποίος στο μεταξύ είχε πάρει τη θέση του τραυματία Παπανικολού.

Στο 74′ νέο σουτ του Χαραλαμπόπουλου απέκρουσε ο Αλεξόπουλος με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, γι’ αυτόν που χάνει ευκαιρίες, να βρίσκει την εφαρμογή του λίγο μετά. Ο Ζύλφο στο 83ο λεπτό έκανε το γύρισμα και ο Σεντεμέντες στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λίβα για το 1-1.

Στο 87′ ο Δεμπεγιώτης υποχρέωσε σε νέα δύσκολη απόκρουση τον Αλεξόπουλο ενώ η τελευταία φάση άνηκε στους γηπεδούχους με τον Κανελλόπουλο να πλασάρει αλλά τον Λίβα να αντιδρά σωστά και να μπλοκάρει την μπάλα.

Εθνικός Μελιγαλά: Παπανικολός (46′ λ. τρ. Αλεξόπουλος), Διακουμάκος (79′ Αβράμης), Αλντέσκου, Παπαγεωργίου Ν., Μακρής, Παπαγεωργίου Γρ., Νινιός, Σαραντόπουλος, Μαράντος (79′ Ζύλφο), Ξυδιάς (66′ Κλεφτόγιαννης), Κανελλόπουλος.

Πάμισος Μεσσήνης: Λίβας, Κατσιβαρδέας, Σεντεμέντες, Φιλόπουλος, Υμεράσι, Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Δεμπεγιώτης, Κουλόπουλος, Τιμπλαλέξης (73′ Μπορχάν), Λυμπερόπουλος Χρ.