Εθνικός Μελιγαλά- Ολυμπιακός Aνάληψης 1-1: Μοιρασιά με δοκάρια και φωνές

, Εθνικός Μελιγαλά- Ολυμπιακός Aνάληψης 1-1: Μοιρασιά με δοκάρια και φωνές

Μετά από ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις που πήγε περισσότερο στην δύναμη, ο Εθνικός Μελιγαλά αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό Ανάληψης.

Οι κυανόλευκοι στόχευαν στο πρώτο τρίποντο της σεζόν και φάνηκε πως μπορεί να τα καταφέρουν αφού προηγήθηκαν στο σκορ με τον Κοντομανωλόπουλο αλλά ο Ολυμπιακός Ανάληψης έφερε το ματς στα ίσα με τον Παπαθεοδώρου και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας, παραμένοντας αήττητος μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τον σκόρερ ενώ στη λήξη του αγώνα ο διαιτητής Δημήτρης Πλακογιάννης έδειξε κόκκινη κάρτα στον τεχνικό της φιλοξενούμενης ομάδας Νίκο Γεωργακλή.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και η μοναδική αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 42’ όταν ο Νινιός εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Κοντομανωλόπουλος ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσίποδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 57ο λεπτό όταν από γύρισμα του Μακρή ο Κοντομανωλόπουλος έκανε το πλασέ γράφοντας το 1-0 υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 74ο λεπτό όταν ο Παπαθεοδώρου έπιασε συρτό σουτ στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νέγκογλου για το 1-1. Ο ίδιος είχε σουτ άουτ στο 86’ ενώ η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90ο λεπτό. Ο Νινιός έκανε το γύρισμα στον Αβράμη ο οποίος έπιασε αδύναμο πλασέ με τον Κοντομανωλόπουλο να κάνει υπερπροσπάθεια και να βρίσκει τη μπάλα που κατέληξε στη ρίζα της δοκού της εστίας του Κατσίποδα.

Διαιτητής: Πλακογιάννης Δημ. Βοηθοί: Γαϊτάνης Παν., Νικολόπουλος Παν.

Eθνικός Μελιγαλά: Νέγκογλου, Μάραντος, Αλντέσκου, Μακρής, Παπαγεωργίου Ν., Παπαγεωργίου Γ. (80’ Αρβανίτης), Κοντομανωλόπουλος (89’ Γεωργατσέλης), Νινιός, Βόρφι (85’ Αβράμης), Λάγιος, Κανελλόπουλος

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Δημητρίου, Παυλάκος, Σπυρόπουλος (87’ Ξυδιάς), Παπαβασιλόπουλος, Τσώνης (45’ Σταματόπουλος, 72’ Θεοδοσόπουλος), Λιόλιος, Καλογερόπουλος Γ. (87’ Καλογερόπουλος A.), Σαραντόπουλος, Κακογιάννης, Παπαθεοδώρου