Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Εθνικός Μελιγαλά- Μεθώνη 1-0: “Γλυκιά” ήττα και τελικός μετά απο 21 χρόνια!

, Εθνικός Μελιγαλά- Μεθώνη 1-0: “Γλυκιά” ήττα και τελικός μετά απο 21 χρόνια!

Μεγάλη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Μεσσηνίας μετά από 21 χρόνια πέτυχε ο ΑΟ Μεθώνης καθώς γνώρισε “γλυκιά” ήττα με 1-0 από τον Εθνικό στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο ΑΟΜ έπαιξε με στόχο να διαφυλάξει τη νίκη που είχε πετύχει στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 και ο Εθνικός Μελιγαλά παρότι είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ευκαιρίες δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια για να μπορέσει να ανατρέψει την διαφορά.

Το ματς είχε ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να δημιουργούν πάρα πολλές τελικές, να φτάνουν σε γκολ λίγο μετά το ημίωρο αλλά τελικά να μην καταφέρνουν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα παρά τις φάσεις που έκαναν και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Πάνος Πολίμος, ο οποίος είχε στη διάθεσή του τους νεοαποκτηθέντες Θανόπουλο και Μουρούσια, ο πρώτος μάλιστα ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, είδε τους παίκτες του να κυριαρχούν απόλυτα από το ξεκίνημα και να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για γκολ στο 11′ (κεφαλιά του Μακρή άουτ), στο 16′ (σουτ του Κουρούπη) και το 30′ (κεφαλιά Καρατζούλια άουτ).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 37ο λεπτό όταν ο Καρατζούλιας με γυριστό πλασέ νίκησε τον Μίντζηρα για το 1-0.

Η Μεθώνη απείλησε στο 48ο λεπτό όταν ο Σαμπάνι εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι όταν ο Σεμούνι ελίχθηκε ανάμεσα στους Κουτίβα, Παπανικολόπουλο και βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή Πλακογιάννη να δείχνει “παίζετε”.

Η πίεση του Εθνικού αυξανόταν με την πάροδο του χρόνου και στο 53′ μετά από σέντρα σουτ του Λάγιου ο Καλύβας έπιασε την κεφαλιά με τους αμυντικούς να διώχνουν.

Στο 54′ η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν όταν ο Πουλάκος έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στον Μακρή με τον ΑΟΜ να φωνάζει για χέρι.

Δέκα λεπτά μετά ο Σαμπάνι είχε σουτ που έβγαλε σε κόρνερ ο Λίβας ενώ στο 69′ σουτ του Κουρούπη πέρασε άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 75ο Σαραντόπουλος είχε αδύναμο σουτ το οποίο μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μίτζιρας ενώ στο 82′ ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή όταν σε ψαλιδάκι του Μουρούσια από το ύψος του πέναλτι, ο Μίντζιρας έπεσε δεξιά στην γωνία του και έδιωξε την μπάλα.

Οι απέλπιδες προσπάθειες του Εθνικού για το δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση συνεχίστηκαν και στις καθυστερήσεις με το Μίντζηρα να αποκρούει κεφαλιά του Μπούνα στο 90′ και σουτ του Κουρούπη στο 93′ ενώ ο ίδιος είχε σουτ-άουτ ένα λεπτό νωρίτερα.

Εθνικός Μελιγαλά: Λίβας, Μακρής, Θανόπουλος (76’ Μουρούσιας), Μπούνας, Φέστας, Σεμούνι (82’ Λυμπερόπουλος), Σαραντόπουλος (76’ Ρουμελιώτης), Καραντζούλιας, Κουρούπης, Λάγιος, Καλογερόπουλος (50’ Καλύβας)

Μεθώνη: Μίντζηρας, Τρυφωνόπουλος, Καγιανάς, Παπανικολόπουλος, Κουτίβας, Σαμπάνι, Ηλιόπουλος, Πεΐδης, Πουλάκος, Σούλα (82’ Παπαδημητρίου), Παυλόγιαννης