Εθνικός Μελιγαλά-Κυπαρισσία 2-0: Έργο Κουρούπη και η δεύτερη νίκη

, Εθνικός Μελιγαλά-Κυπαρισσία 2-0: Έργο Κουρούπη και η δεύτερη νίκη

Έχοντας και πάλι πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κουρούπη ο Eθνικός Μελιγαλά σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής στην Α’τοπική καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Κυπαρισσίας.

Η ομάδα του Πάνου Πολίμου ντουμπλάρισε τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα καθώς μετά το διπλό της πρεμιέρας στον Κάμπο κατέβαλε μία από τις ομάδες που φιλοδοξεί να διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Κοινός παρανομαστής στις δύο επιτυχίες του Εθνικού Μελιγαλά ήταν ο Δημήτρης Κουρούπης ο οποίος κόντρα στην Αβία πέτυχε δύο γκολ ενώ απέναντι στην Κυπαρισσία ήταν αυτός που σημείωσε το 1-0 και έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ.

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ στο 80ο λεπτό με ωραίο σουτ του Κουρούπη έξω από την περιοχή, ενώ έξι λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός και αφού με ατομική προσπάθεια ξεπέρασε δυο αμυντικούς, πάσαρε στον Λάγιο ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0. Ένα λεπτό νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε πλασέ του Σαραντόπουλου ενώ στο 88′ ο Ρουμελιώτης σούταρε άουτ από καλή θέση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους στο πρώτο μέρος με τους Κόλλια (σουτ στο 1ο λεπτό και κεφαλιά στο 44′), Τζανέτου (12’ σουτ απέκρουσε ο Λίβας), Σούπουλη (21’) και τελικά άφησαν το ματς με τρομερά παράπονα για τις αποφάσεις του διαιτητή Καυκά.

Οι φωνές τους έχουν να κάνουν με ένα γκολ του Μιτρόφ στο 70’ που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ και τις κάρτες που δέχτηκαν. Τελείωσαν μάλιστα το ματς με 10 παίκτες καθώς στο 84′ ο Μιτρόφ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη γιατί εξύβρισε τα θεία.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Λίβας, Ντεμίρι (73’ Μακρής), Φέστας, Μπούνας, Χαραλαμπόπουλος, Σεμούρι, Σαραντόπουλος (90’ Καλύβας), Καρατζούλιας, Κουρούπης, Λάγιος, Λυμπερόπουλος (59’ Ρουμελιώτης).

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Ντουγέρογλου, Βασίλεφ, Ανδρουτσής, Μιτρόφ, Καμαρινός, Μπουτσικάκης, Σπυρόπουλος, Τζανέτος, Κόλλιας, Σούπουλης (72’ Μπάρκας), Τσαγκάρης.